Прекалено стриктна ли е новата ВАР технология във футбола?
Целта е предотвратяването на спорни съдийски отсъждания и откровени грешки
Футболните мачове винаги са били пряко обвързани с решенията на един конкретен човек намиращ се на терена редом с играчите, който носи отговорността за правилното и справедливо ръководене на срещата - главният съдия. Тези така наречени арбитри са неизменна част от всяка една футболна среща, като разбира се техните отсъждания винаги са били обект на коментар във футболните среди. И тъй като живеем във високотехнологични времена, новите технологии постепенно навлизат във футбола.
Тези технологии намират своето приложение в най-гледания спорт на планетата най-вече с цел да се предотвратят спорни съдийски отсъждания и откровени грешки. Системата за следене на головата линия е пример за такава технология, която е част от играта вече няколко години, а от сравнително скоро най-големите първенства на стария континент вече използват и системата ВАР или видео асистент рефер. Въпреки, че ВАР технологията все още е нова, в английската Висша Лига шефове на някои клубове, както и шефът на съдиите вече започнаха дебати относно използването на системата.
Въпросната полемика относно употребата на ВАР на острова всъщност е породена от една разлика между системата, която се използва във Висшата Лига и тази, която действа в другите първенства, които я използват. Така например в английското първенство реферът не използва монитор до терена, който да му помогне да вземе правилното решение, както е във всички други европейски първенства с ВАР. В Англия крайното решение се взима от екип от съдии, които се намират в стая с монитори, като те преглеждат повторенията и на базата на това те информират главния съдия, след което той взима финалното решение.
Няколко конкретни много спорни ситуации в последно време доведоха до въпросните дискусии на представители на отбори и съдийските бригади на Острова.
Може би най-яркото такова бе изключително спорната ситуация с Роберто Фирмино от Ливърпул, който вкара гол във вратата на Астън Вила, но след сериозно забавяне и начертана от ВАР графика стана ясно, че голът е отменен. Въпреки това, тимът на Ливърпул все още е фаворит за спечелване на титлата във Висшата Лига през този сезон според съответните коефициенти за залагане, като след 12 изиграни кръга те имат актив от 34 точки или цели 9 повече от преследвача Ман Сити.
И докато отмененият гол на Фирмино не бе решаващ за изхода на мача, тъй като мърсисайдци все пак взеха своето при визитата си на "Вила Парк", до момента този сезон е белязан и от други много противоречиви съдийски решения, базирани на видео асистент рефера. Наскоро друг изключително спорен момент с ВАР в английския елит предизвика нови полемики относно употребата на тази технология, като може да се спори, че въпросната ситуация лиши отбора на Тотнъм от нещо повече по време на визитата на "шпорите" на Лестър.
Тогава, играчите на Маурисио Почетино поведоха с 2:0 през второто полувреме, но малко след радостта им от втория отбелязан гол, съдията отмени попадението заради много спорна засада на Хюн-Мин Сон, който участваше в атаката довела до отменения гол.
Всъщност, ситуацията наистина бе изключително спорна, като кореецът бе буквално няколко сантиметра пред последния защитник на Лестър. Такава минимална разлика в позицията на играчите едва ли би била забелязана от съдията по време на мач, като след отменения гол Лестър вкара два гола и по този начин грабна победата.
Всичко това навежда на мисълта, че високотехнологичната система ВАР наистина може да доведе до сериозни спорове в света на футбола. Според някои прекалената взискателност и отсъждането на засада заради няколко милиметра разлика в позицията на играчите може да отнеме от чара на този спорт. Ще бъде интересно да видим дали и до какви промени в използването на системата биха довели всичките дискусии и дебати относно употребата на ВАР във футбола.