Президентът на САЩ не е спрял потенциална забрана за внос на Apple Watch в САЩ
През 2013 г. бившият президент на САЩ Обама наложи вето върху забраната за внос в страната на iPhone и iPad, които използват технология на Samsung
Президентът на САЩ Джо Байдън подкрепи решение на Международната търговска комисия (ITC), което потенциално може да доведе до забрана на вноса на умния часовник Apple Watch в САЩ. По-рано ITC постанови, че Apple е нарушила патентните права на производителя на медицински изделия AliveCor върху технология, свързана с електрокардиограми в носими устройства.
Говорител на AliveCor заяви, че приветства решението на комисията да признае Apple за виновна за нарушаване на патенти, а компанията също така "аплодира" Байдън за това, че е подкрепил присъдата на ITC.
Още през декември ITC публикува окончателното си решение, че Apple наистина е използвала незаконно патентованата технология за електрокардиограма (ЕКГ) на AliveCor. В съответствие с препоръките на регулатора вносът на Apple Watch с ЕКГ функция за продажба в САЩ може да бъде забранен. Apple заяви, че възнамерява да обжалва решението. Известно е, че ветото на Байдън може да поправи ситуацията. През 2013 г. бившият президент на САЩ Обама наложи вето върху забраната за внос в страната на iPhone и iPad, които използват технология на Samsung. Възможно е Apple да се е надявала на повторение на историята, но Байдън вероятно не е смятал, че часовникът на компанията е твърде важен за икономиката на САЩ.
Решението на президента обаче не означава, че моделите от Apple Watch Series 4 до Apple Watch Ultra (с изключение на версиите SE) ще изчезнат от търговската мрежа в САЩ. Apple заяви, че решението на ITC не е от решаващо значение в момента, тъй като американският съвет за патентно съдопроизводство и обжалване (PTAB) наскоро постанови, че технологията на AliveCor не е "патентоспособна" и AliveCor все още трябва да заяви правата си пред служителите на агенцията, за да влезе в сила забраната.
AliveCor не е единствената компания, която иска забрана от ITC за внос на Apple Watch в САЩ. Asimo, която твърди, че са и нарушени пет патента за пулсоксиметрия (измерване на пулса и насищането с кислород в кръвта), също съди Apple, като ITC се произнесе в нейна полза. Регулаторът трябва да реши дали да наложи забрана за внос от май. Ако забраната влезе в сила, тя ще засегне всички часовници на Apple със сензори за SpO2, т.е. - моделите от серия 6 и по-нови (с изключение на серията SE).
Тъй като продуктите на Apple са изключително популярни, компанията трябва постоянно да се бори с подобни претенции, така че е малко вероятно някоя от забраните някога да влезе в сила. По-вероятно е компаниите, участващи в съдебните дела, да очакват да получат финансова компенсация под формата на лицензионни такси за това, че производителят е използвал тяхната технология.
Подобни процеси обаче създават прецеденти, които могат да засегнат други разработвани технологии. Например много компании очакват да добавят към часовниците си инструменти за измерване на кръвното налягане и/или нивата на кръвната захар, а патентните спорове могат да усложнят въвеждането на нови решения.