Публикуваха научна статия с безумни изображения, генерирани от AI
Тя е била рецензирана и одобрена, въпреки абсурдните скици
Ново проучване, публикувано тази седмица в списанието Frontiers in Cell and Developmental Biology разбуни духовете в научните среди. Причината е, че макар рецензирано и проверено, то съдържа абсурдни фигури и диаграми, генерирани от изкуствен интелект.
Сред изображенията има мишка с множество тестиси и полов орган, по-голям от самата нея. Те са показани разрязани, но на практика просто стърчат от корема на животното. Анатомията ѝ е изначално погрешна.
Article published a couple of days ago. Every figure in the article is AI generated and totally incomprehensible. This passed "peer-review" https://t.co/8oeyjbn098 pic.twitter.com/d58ME9bXTk
— clifford (@cliff_swan) February 15, 2024
Дори етикирането на диаграмата е пълно с безсмислици, като "testtomcels", "retat" и "dck".
Членове на научната общност обвиняват списанието Frontiers в "хищничество", защото има практика да публикува научни трудове дори на "отчаяни автори". Макар журнала да обявява, че прави проверка на статиите, според мнозина това никога не е било така.
Струва си да се отбележи обаче, че не всички са съгласни с тази характеристика на Frontiers, тъй като кои списания се считат за "хищнически" остава разгорещена тема в общността.
Това, което не може да се отрече е, че генеративният AI е навлязъл в академичните среди по пагубен за тях начин.
Изкуственият интелект участва в писането на текстове и в рисуването на графики. Той обаче е известен със способността си да "халюцинира факти" или с други думи - бълва безсмислици. Това понижава изключително много качествата на науката.
"Чатботовете не могат да направят разлика между истина и лъжа. Те са способни да пишат абсурдни твърдения. Поради тази причина употребата на генеративен AI е забранена при публикуването на научни трудове. Мнозина обаче го правят така или иначе", загрижени са от научната общност.