Ръководителите на OpenAI обвиняват Илон Мъск в лицемерие
Те възнамеряват да отстояват позициите си в съда
Илон Мъск, който участва в създаването на стартъпа OpenAI, наскоро съди компанията, обвинявайки я в отклонение от принципите на организация с нестопанска цел, която трябва да работи за общото благо и да създава софтуерни решения с отворен код. В отворено писмо до милиардера ръководството на OpenAI се опита да го изобличи в лицемерие, като цитира кореспонденция, която излага същността му.
Записът в корпоративния блог на OpenAI, както уточнява Bloomberg, е подписан съвместно от главния изпълнителен директор Сам Олтман, президента Грег Брокман и дори от главния изследовател Иля Суцкевер, който в края на миналата година настояваше за уволнението на Олтман, но след това застана на негова страна в конфликт с борда на директорите. Основателите на OpenAI възнамеряват да отстояват позициите си в съда, като оспорват твърденията на Мъск и неговия иск.
В своята открита жалба ръководителите на OpenAI изразяват съжаление за промяната на мнението на Илон Мъск, от чиито действия са се възхищавали на определен етап. Ръководителят на Tesla първо заяви, че стартъпът ще се провали, след това основа конкурентна компания xAI, а сега заведе и иск срещу OpenAI, така че тази последователност на действията му не може да се хареса на основателите на компанията.
Представителите на ръководството на OpenAI отново се позовават на кореспонденция с Илон Мъск, в която той подкрепя опитите на стартъпа да привлече инвеститорски средства за развитието си. По-специално той подчертал, че планираните за набиране 100 млн. долара няма да са достатъчни, за да се превърне OpenAI в реален съперник на Google, и е необходимо да се започне от 1 млрд. щ. долара, като дори предложил да осигури липсващата сума от собствените си средства. Мъск инвестира в OpenAI малко под 45 млн. долара, въпреки че на определен етап това беше най-голямата инвестиция в капитала на стартъпа от един източник.
Представители на първия парираха обвиненията на OpenAI за сближаване с Microsoft, като заявиха, че на определен етап самият Илон Мъск е искал да направи стартъпа част от Tesla и да го оглави. Мъск също така не е възразил срещу напускането на принципа на разпространение на свободен софтуер още през 2016 г., както следва от кореспонденцията му с Иля Суцкевер.
Последният обяснява, че с постигането на целта за разработване на изкуствен интелект има смисъл да се превърне в по-малко отворена компания, особено по отношение на защитата на фундаменталните проекти. По това време Мъск, според кореспонденцията, е споделял и одобрявал подобна гледна точка.