Разработен е материал, който пропуска повече светлина от стъклото
Той може да охлажда помещенията и се почиства сам
Екип от учени публикува информация за нов микрофотоничен многофункционален метаматериал на полимерна основа (Polymer-based Micro-photonic Multi-functional Metamaterial, PMMM) в списание Nature Communications. Новият материал има коефициент на пропускане на светлината от 95 %, в сравнение с 91 % за повечето стъкла. PMMM също така се самопочиства и отразява инфрачервените лъчи, като поддържа температурата в помещението с 6 °C по-ниска от тази навън.
PMMM е тънък филм, който може да се залепи на повърхността на обикновено стъкло. Специалните му свойства се дължат на микроскопичната структура на повърхността, която е гравирана с шарка от пирамиди с ширина само 10 микрона всяка. Този модел разсейва 73 % от светлината, попадаща върху филма, което прави повърхността визуално матова, а коефициентът на пропускане на светлината на PMMM е 95 % в сравнение с 91 % за повечето стъкла.
Разработчиците твърдят, че новият материал осигурява по-комфортно осветление не само за хората, но и за растенията. "Този материал дава възможност за създаване на осветени, незаслепяващи и запазващи неприкосновеността на личния живот вътрешни работни и жилищни пространства" - твърди водещият изследовател Ган Хуанг - "В оранжериите високата светлинна пропускливост може да повиши добивите на културите, тъй като ефективността на фотосинтезата е с 9 % по-висока, отколкото в оранжериите със стъклен покрив."
Новият PMMM също така има способността да отразява инфрачервената радиация, като охлажда помещението чрез така нареченото "радиационно охлаждане". Според създателите използването на новия материал може да намали температурата в помещението с 6 °C в сравнение с температурата на околната среда.
Разработчиците съобщават и за способността на PMMM да се самопочиства. Гравираните микроскопични пирамиди осигуряват на материала хидрофобни свойства, като задържат най-тънкия слой въздух, карайки водните капки (дъжд, роса) да се търкалят, отнасяйки със себе си прах и мръсотия.
"Този материал може едновременно да оптимизира използването на слънчевата светлина в помещенията, да осигури пасивно охлаждане и да намали зависимостта от климатични инсталации" - смята Хуанг - "Решението е мащабируемо и може лесно да се интегрира в строителството на екологични сгради и в плановете за градско развитие."