Общо 8,5 милиона устройства, работещи на "Уиндоус" (Windows), са били засегнати от глобалния технологичен срив, който блокира вчера авиокомпании, банки, медии и фирми по целия свят, предаде Асошиейтед прес.

Агенцията се позова на високопоставен представител на американската компания "Майкрософт" (Microsoft), разработила тази операционна система.

Дейвид Уестън, който отговаря в "Майкрософт" за киберсигурността, обобщи днес данните, предава БТА.

Засегнатите 8,5 милиона устройства са по-малко от 1% от всички, които работят на "Уиндоус", уточни той.

Уестън коментира, че такъв сериозен срив се случва рядко, но "показва нагледно взаимносвързания характер на нашата широка екосистема".

Хаосът бе причинен от дефектен ъпдейт на софтуер на американската компания за киберсигурност "КраудСтрайк" (CrowdStrike).

Държавни агенции и "КрайдСтрайк" предупредиха, че измамници, представящи се за служители на компанията или други специалисти, се опитват да откраднат пари от хора по целия свят, като уж им предложат помощ.

По последни данни днес вече са били анулирани повече от 1500 полета - по-малко от вчера, когато общият брой надхвърли 5100, посочва АП.

Глобалният IT срив вчера в международната компания за киберсигурност "Краудстрайк" (Crowdstrike) и в софтуерния гигант "Майкрософт" (Microsoft) причини сериозни затруднения в работата на авиокомпании, медии, банки, телекомуникационни и транспортни компании и други в цял свят.

В предупреждение до клиентите си базираната в американския щат Тексас компанията за ИТ сигурност "Краудстрайк" (Crowdstrike) обяви, че нейният широко използван софтуер "Фалкън сензор" (Falcon Sensor) причинява срив на операционната система на "Майкрософт" (Microsoft) - "Уиндоус" (Windows). Той се изразя в появата на син екран на компютърните монитори, който неофициално е популярен като "синия екран на смъртта", пише БТА.

Джордж Кърц, главен изпълнителен директор на "Краудстрайк", съобщи в публикация на "Екс", че компанията е въвела корекция на проблема. "Това не е инцидент със сигурността или кибератака", добави той.

Не е ясно обаче колко лесно засегнатите системи могат да бъдат поправени дистанционно, тъй като "Синият екран на смъртта" кара компютърните системи да се сриват при рестартиране, преди да могат да бъдат актуализирани.