Русия модернизира 800 бройки от 60-годишния танк Т-62
Бронираната машина вече се ползва във войната в Украйна
Руската армия ще получи около 800 обновени и модернизирани танка Т-62 през следващите три години. Те ще компенсира сериозните загуби, които страната вече е понесла при продължаващата си война в Украйна.
Москва вече е извадила редица бройки от резерва на Т-62 и ги е изпратила в Запорожка област. Там машините трябва да слушат като бариера пред очаквана украинска контраофанзива.
Вижте как изглежда Т-62 >> >> >>
Андрей Гурульов, пенсиониран руски генерал, превърнал се в политик от руската Дума, посети 103-ти бронетанков ремонтен завод в района на Далечния източен Забайкалски край на страната. Там той наблюдава как тече процеса на разконсервиране и модернизация на Т-62.
Гурульов разкрива, че въпросните Т-62 ще бъдат модернизирани с нова термична оптика и система за нощно виждане. Те ще се сдобият с допълнителна броня и специална защита срещу противотанкови управляеми ракети като произведените в САЩ Javelin.
Очаква се новата защита да включва реактивна броня "Контакт-1" и решетки против ракети.
Не се споменава за обновяване на въоръжението на танка, което се състои от 115 мм основно оръдие, коаксиална картечница 7,62x54 мм и 12,7 мм картечница на върха на купола.
Съветският съюз веднъж е модернизирал дълбоко Т-62 през 80-те години на миналия век.
Причината за повишения интерес към 60-годишният съветски танк е, че той по никакъв начин не зависи от западна електроника и компоненти. Това не е съвсем така при по-нови модели, като Т-90.
Т-62 е ценен, защото профилът му е нисък и подобен на Т-72. Той е и първият танк в света с гладкоцевно оръдие, което може да стреля специални бронебойни снаряди.
Русия има опит в използването на стария съветски танк в съвременни конфликти. Близо 1/3 от използваните руските танкове в двете войни в Чечня са Т-62. Бронираната машина взема участие и във военната инвазия в Грузия през 2008 г.
През 2018 година на учението "Восток" е демонстрирано бързо "разконсервиране" и бойна употреба на Т-62. Това потвърждава "мобилизационните" способности на танка.
Русия наследява минимум 2000 бройки от Т-62 от армията на Съветския съюз. Москва официално обявява, че е бракувала всичко бройки от бронираната машина през 2013 година. Оказва се обаче, че това не е вярно. Много от танковете преминават през специална програма за обновяване и "размразяване". След това те са изпратени в Сирия.
Днес Т-62 все още се използва активно от армиите на някои държави. 60-годишният танк е в основата на бронираните сили на Ислямско емирство Афганиста, Ангола, автономната област Кюрдистан в Ирак, Северна Корея и Сирия. Именно в последната страна Русия започва да проявява интерес към дълбока модернизация на Т-62. Концептуално машината може да се оборудва с реактивна броня и някои модерни системи за контрол на огъня.
Израел е друга страна, която в миналото е имала 120 бройки от Т-62 в армията си. Всички те са били пленени от Сирия и Египет, като машината е прекръстена на Тиран-6.
Любопитен факт е, че България също е разполагала със значителни бройки от танка, но го е пенсионирала през 2000 година. Част от бройките са дарени от Съветския съюз след войната му в Афганистан. Мнозинството от тях обаче е продадено на африкански държави, като упоменатата по-горе Ангола.