Сам Алтман публикува прогнозите си за AI
Това стана малко след като се заговори, че компанията му ще се насочи към базиран на печалбата модел
Сам Алтман публикува нова серия от прогнози относно изкуствения интелект. Това става малко след като се заговори, че компанията му OpenAI ще направи преход от своята "нестопанска цел" към "базиран на печалбата модел". Въпреки това Сам Алтман е оптимист в своя блог.
"През следващите няколко десетилетия ще станем свидетели на промени, които днес изглеждат почти като магия. Благодарение на ускореното развитие на изкуствения интелект (AI), хората ще могат да постигат невъобразими за предишните поколения неща", започва своите разсъждения предприемача.
Според Алтман AI предоставя на човечеството нови инструменти за решаване на трудни проблеми и надграждане на постигнатия до момента прогрес.
"Нашите предци създадоха основата на този напредък, а ние ще добавим нови слоеве към него, благодарение на AI. Това развитие няма да се случи мигновено, но скоро AI ще ни помага да постигаме повече, отколкото сме си представяли."
Според Алтман един ден всеки ще има персонален екип от виртуални AI експерти, които ще помагат в различни области - от образованието до здравеопазването.
Децата пък ще имат достъп до виртуални учители, които ще преподават на различни езици и с индивидуализирано темпо. AI ще преобрази и други сектори, като здравеопазването и софтуерната разработка.
Крайният резултат е, че AI значително ще подобри живота на хората по света.
По думите на Алтман AI скоро ще служи като автономен личен асистент, който може да изпълнява различни задачи, като например координиране на медицинска грижа. В по-далечно бъдеще AI ще стане толкова усъвършенстван, че ще ни помогне да създаваме по-добри научни и технологични решения.
Според шефът на OpenAI в идните десетилетия изкуственият интелект ще намери решение на климатичната криза и ще се превърне в основен двигател на космическа колонизация.
Изкуственият интелект дори би "открил всички физични закони", смята Алтман.
"Много от работните места, които изпълняваме днес, биха изглеждали като незначителни и загуба на време за хората преди няколко века, но никой сега не копнее да се върне назад, за да бъде фенерджия. Ако един фенерджия можеше да види света днес, той би намерил настоящия просперитет за невъобразим. А ако ние можехме да се пренесем сто години напред в бъдещето, просперитетът, който ще ни заобикаля тогава, вероятно би ни се струвал също толкова невероятен", завършва Алтман.