САЩ искат да ограничат развитието на Китай в областта на чиповете
Борсите реагираха отрицателно на новините за нови забрани в търговията
Акциите на китайските технологични гиганти "Алибаба груп" (Alibaba Group) и "Тенсент" (Tencent), както и тези на местните производители на чипове се сринаха, тъй като инвеститорите се опасяват от ефекта на новите американски мерки за контрол на износа на технологии за Китай, свързани с разработването на полупроводници, информира Ройтерс, цитирана от БТА.
Ограничителните мерки са насочени към забавяне на технологичния и военен напредък на Пекин, посочва агенцията.
В петък, 7 октомври, администрацията на президента Байдън публикува широкообхватен набор от рестрикции върху американския износ, включващи и прекъсване на китайския достъп до определени полупроводникови технологии, произведени с американско оборудване по целия свят.
Експертите от бранша очакват новите правила да имат широко въздействие, забавяйки усилията на Пекин да развие своя собствена производствена база за микрочипове, и да напредне в изследователската дейност, свързана с подобни технологии в сферата на военно-промишления комплекс, изкуствения интелект, центровете за съхранение на данни и различни други области.
Новите ограничения идват в момент, когато производителите на полупроводници вече са изправена пред големи затруднения, свързани с по-слабо търсене на компютри, смартфони и други електронни устройства след пандемията от коронавирус, и по-ниски приходи за компаниите от сектора.
Най-непосредственото въздействие вероятно ще изпитат китайските производители на чипове, посочиха експертите.
Съгласно новите разпоредби американските компании, освен ако нямат съответния лиценз, трябва да спрат да доставят на китайските технологични компании оборудване за производството на усъвършенствани микрочипове - интегрални схеми, с мащаб под 16 нанометра, DRAM чипове (динамична памет с произволен достъп) под 18 нанометра и NAND чипове (флаш памет) с 28 или повече слоя.
Това ще засегне водещите китайски производители на чипове, каквито са "Семикъндактър Манюфакчъринг Интернешънъл Корпорейшън" (Semiconductor Manufacturing International Corporation) и "Хуа Хонг Семикъндактър" (Hua Hong Semiconductor), твърдят експертите.
Днес акциите на "Семикъндактър Манюфакчъринг Интернешънъл Корпорейшън" изгубиха 3,8 на сто в днешната търговия, а тези на "Хуа Хонг Семикъндактър" - се срина с 9,5 на сто.
Според някои експерти от бранша забраната може да засегне и центрове за данни на китайски технологични гиганти. Акциите на компанията за електронна търговия "Алибаба" и софтуерният разработчик "Тенсент" , които разчитат на центрове за данни, спаднаха съответно с 3,3 на сто и 1,7 на сто в днешната търговска сесия.
Индексът, включващ акции на китайските фирми за полупроводници се срина с близо 6 на сто, а индексът на високотехнологичните дружества на шанхайската борса STAR Market се понижи с 3,6 на сто.
В същото време Китайската комисия за регулиране на ценните книжа даде позволението си на първия взаимен фонд в страната, насочен към най-големите китайски и южнокорейски производители на чипове. Това каза представител на китайската компания за управление на взаимни фондове "Хуатай-ПайнБридж Фънд Мениджмънт" (Huatai-PineBridge Fund Management), поддала заявление за регулаторно одобрение в началото на август.
Борсово търгувания фонд ще инвестира във водещи корейски фирми за полупроводници, включително "Самсунг Електроникс" (Samsung Electronics) Co и Ес Кей "Хиникс" (SK Hynix), както и китайската "Семикъндактър Манюфакчъринг Интернешънъл Корпорейшън" .
"Очаква се китайският и корейски полупроводникови сектори да бъдат тясно интегрирани, създавайки синергия", обявиха от "Хуатай-ПайнБридж Фънд Мениджмънт".