Сателитите на Илон Мъск пречат все повече на астрономите
Спътниците правят изследванията на черните дупки по-трудни
Комуникационните сателити Starlink на Илън Мъск пречат все повече на радиотелескопите и астрономите, съобщава БиБиСи.
Холандският институт за радиоастрономия (ASTRON) обяви, че най-новото поколение интернет сателити на SpaceX за излъчване на сигнали с по-високи честоти могат да "заслепят" радиотелескопите.
"Всеки път, когато се изстрелват повече от тях", обясни директорът на ASTRON Джесика Демпси в интервю за британския телевизионен оператор, "ние виждаме все по-малко и по-малко от небето."
В нова статия, публикувана в списанието Astronomy & Astrophysics, Демпси и нейните колеги откриха, че второто поколение сателити Starlink създават повече от 30 пъти повече радиосмущения в сравнение с техните предшественици. Според директора на ASTRON тези нива надвишават разпоредбите, определени от Международния съюз по телекомуникации.
В ASTRON са загрижени какво ще означава това за бъдещето на тяхната работа, което по същество включва виждане на това, което оптичните телескопи не могат.
"Опитваме се да разгледаме неща като струите, които се излъчват от черни дупки в центъра на галактиките", обяснява Демпси. "Ние също разглеждаме някои от най-ранните галактики, отдалечени на милиони и милиони светлинни години, както и екзопланети."
"В сравнение с най-слабите астрофизични източници, които наблюдаваме с LOFAR, [електромагнитното излъчване] от сателитите Starlink е 10 милиона пъти по-ярко", обясни Баса. "Тази разлика е подобна на най-слабите звезди, видими с просто око, и яркостта на пълната луна."
"Тъй като SpaceX изстрелва около 40 сателита Starlink от второ поколение всяка седмица", продължи Баса, "този проблем става все по-лош".