Инженери по роботика от Йейлския университет са разработили технология, която ще позволи на роботите да ампутират или удължават крайниците си според нуждите. Те демонстрираха резултатите от работата си в кратки видеоклипове.

В един от тях се вижда как мек четирикрак робот се движи по хоризонтална повърхност и в някакъв момент върху един от крайниците му пада камък. Реверсивните стави, използвани за закрепване, се нагряват от тока, което позволява на робота просто да откъсне крайника, подобно на това как гущер къса опашката си, и да продължи да се движи. Въпреки че не е показано във видеото, крайникът може да бъде прикрепен отново по подобен начин.

Във втория видеоклип мекият робот не може да се придвижи от една маса на друга, тъй като между тях има малка дупка. Той е подпомогнат от още два робота от същия вид, които са прикрепени към първия, което прави цялата структура много по-дълга. След това трите съединени робота се придвижват без усилие от една маса на друга.

Подобни възможности не са иновативни в света на роботиката, особено на модулните решения. Съществуващите системи обаче обикновено използват механични съединения и магнити, което ги прави твърди. Иновативното тук са ставите на роботите, които са създадени с помощта на двукомпонентна термопластична пяна, както и на лепкав полимер. Този подход, чрез прилагане на електрически ток, позволява ставите да бъдат разтопени и разкъсани, а след това отново сглобени чрез залепване. Изследователите смятат, че тяхната технология може да доведе до "роботи, способни да променят радикално формата си чрез промяна на масата посредством автотомия и интерфузия".