Охлювите са изключително добри в катеренето по вертикални повърхности, въпреки че имат само едно мокро краче с вендуза. Вдъхновени от това, екип от инженери е създал робот, който имитира този прост, но ефективен механизъм.

Известен като плъзгащ се засмукващ робот (SSR), апаратът е дело на изследователя Тианк Юе и колеги от университета в Бристол. Роботът-охлюв тежи само 96 грама и се побира удобно в ръката на човек, но технологията може да бъде увеличена при необходимост.

В долната част на тялото има вендуза с ширина 50 мм. Тя е направена основно от здрав, гъвкав полиуретан, въпреки че долната й страна е съставена от смес от силикон и хидрофилен (привличащ водата) полимер. Пръстен от силно абсорбираща пяна минава около периметъра на вендузата.

За да се движи е осигурен бордов резервоар с вода, която се изпуска към вендузата, образувайки тънък слой течност, който едновременно осигурява смазване и поддържа уплътнението.

След това две моторизирани колела - по едно от двете страни на вендузата - се използват за задвижване на робота през стената.

Охлювите се движат, като поддържат засмукване по почти същия начин, въпреки че отделят слуз вместо вода.

При лабораторни тестове ботът успя да се катери по вертикални листове стъкло и боядисан метал със скорости до 19 мм в секунда. Той успял да се върти на място и дори да се движи напълно с главата надолу.

Малката машинка била в състояние да транспортира полезен товар до 200 грама и да издържи на сила на теглене надолу от 1 кг. Въз основа на тези тестове учените изчисляват, че SSR трябва да има реално време на работа от приблизително един час.

Документ за изследването беше публикуван наскоро в списанието Nature Communications.