Република Корея възнамерява да увеличи дела си в космическия сектор и да се конкурира със "Спейс Екс" на Илон Мъск, предаде АФП, цитирана от БТА.

Корейската аерокосмическа администрация (KASA) бе открита през май тази година. Целта е Република Корея да стане новата космическа сила, следвайки стъпките на САЩ, Русия и Китай.

Сеул обяви, че е планирано до 2032 г. да бъде изстреляна сонда до Луната, която трябва да кацне на повърхността на естествения спътник на Земята. От агенцията планират евентуално да стигнат и до Марс.

От KASA обявиха, че предвиждат да бъде изградена цялостна система за превоз на провизии и астронавти до Международната космическа станция (МКС), за да се конкурира с пазарния лидер "Спейс Екс" на Илон Мъск.

Компанията сега начислява такси за превоз на товари между 2000 и 3000 щатски долара на килограм, като много държави я използват за транспортиране на хора или доставки до МКС, както и за извеждане на спътници в орбита, отбелязва АФП.

"Целта ни е да намалим разходите за превоза на провизии в ниска околоземна орбита до по-малко от 1000 щатски долара на килограм", каза директорът на KASA Юн Йон Бин на пресконференция.

Корейската аерокосмическа администрация също така посочи, че обмисля изграждането на обсерватория с цел подобряване на прогнозирането на космическото време.

Агенцията е създадена по модела на НАСА. Това означава, че ще действа като "аеропространствена контролна кула", която ще контролира разработването на спътници и космически мисии, включително изследването на Луната, добавя АФП.

Република Корея изпраща първия си лунен орбитален апарат "Данури" през 2022 г. с ракетата "Фалкон 9" на "Спейс Екс". Миналата година тя успешно изстреля ракетата си "Нури" и изведе в орбита функционални спътници след два неуспешни опита. Сеул се подготвя за четвъртото изстрелване на "Нури" през втората половина на 2025 г., припомня АФП.