Шведската компания CorPower обяви пробив в разработването на плаващи генератори на електроенергия, приличащи на шамандури и използващи енергията на вълните. Генераторът на компанията е преминал шестмесечни морски изпитания и е доказал, че е изключително ефективен. В сравнение с конвенционалните генератори, които използват вълни, мощността на устройството на CorPower е с 300 % по-висока. Тайната се крие в регулирането на фазата на трептене на генератора спрямо фазата на вълната.

Генераторът се задвижва от корпуса на буя, който се колебае нагоре-надолу по гребена на вълната. Генераторът се движи линейно по направляващите релси, които са закрепени на дъното (алтернативно на подводния баласт). Водачите са с резба, която завърта ротора на генератора чрез зъбна предавка. Системата на амортисьора може да задържа амплитудата на отскачане на буя-генератор върху вълната.

По този начин колебанията на буя изостават леко от скоростта на покачване на нивото на водата (вълната) и това му дава допълнителна енергия, когато нивото започне да спада. По този начин буят получава по-висока подемна сила, отколкото позволява текущата вълна. Това позволява на генератора да се издига по-високо дори при слаби вълни, които средно са по-чести.

Автоматиката на генератора сама избира фазата на трептене в зависимост от нивото на вълната, а при силни вълни блокира движението, за да предотврати инцидент. Например генераторът С4 бил успешно тестван в буря с вълни с височина до 18,5 метра. Размерът на самия генератор на буй е 19 метра височина и 9 метра диаметър.

CorPower е произвела само един екземпляр на генератора и сега го е върнала в пристанището за изследване след 6 месеца в морето. Това е и предимството на подобни разработки. Генераторът винаги може да бъде изтеглен на буксир за поддръжка или ремонт, докато това не е възможно при плаващите вятърни паркове, а още по-малко при стационарните вятърни турбини в плитки води.

По време на тестовете пиковата мощност на генератора C4 достигна 600 kW. Според компанията мощността му е била изкуствено ограничена, а при нормална работа генераторът ще може да произвежда до 850 kW в пиковия си момент.

Ако в морето или океана бъдат разположени повече от 20 000 такива генератора, подобна електроцентрала би могла да произвежда до 20 GW електроенергия. В този случай цената на всеки MWh електроенергия, която тя произвежда, ще спадне до конкурентните 33-44 долара LCoE (нормализирана цена на електроенергията).

Заслужава да се отбележи също така, че генераторите на буйове могат да бъдат разположени много по-гъсто в морето, отколкото вятърните турбини, като по този начин се увеличава добивът на енергия на квадратен километър морска повърхност.