Телескопът "Джеймс Уеб" откри странен обект, излъчващ газови струи
Учените не знаят защо се случва това
Учени от НАСА, използващи телескопа "Джеймс Уеб", са засекли необичаен обект в Слънчевата система, който многократно изхвърля струи газ. Разположен между орбитите на Нептун и Юпитер, този обект е от типа, известен като кентавър.
Кентаврите са обекти, които притежават характеристики както на комети, така и на астероиди. Благодарение на спектралните данни от "Джеймс Уеб", учените са разкрили нови детайли за тези тела. Според проучване, публикувано в списание Nature, обектът, наречен Кентавър 29P, изхвърля струи от въглероден диоксид и въглероден оксид. Това е първият път, когато на този обект е потвърдено наличието на въглероден диоксид.
Чрез 3D модел на струите, учените предполагат, че кентавърът се е образувал от сливането на няколко обекта с различен състав, което може да даде ценна информация за формирането на ранната Слънчева система. "Това предизвиква нашите представи за начина, по който примитивните обекти са създадени и съхранявани в Пояса на Кайпер", отбелязва Геранимо Вилянева от НАСА.
Произход и значимост на кентаврите
Кентаврите, подобно на кометите, са съставени основно от лед, но могат да изглеждат като астероиди. Техните орбити са нестабилни, и учените смятат, че те са били привлечени от гравитацията на големите планети от Пояса на Кайпер, разположен отвъд Нептун.
"Кентаврите могат да се разглеждат като остатъци от формирането на планетарната система. Тъй като се съхраняват при много ниски температури, те запазват информация за летливите вещества от ранните етапи на Слънчевата система", коментира водещият автор на изследването Сара Фаджи от НАСА.
Спектралните данни от "Джеймс Уеб" предлагат невиждана досега яснота и чувствителност, което е вълнуващо откритие за учените.
Необяснимо поведение
Въпреки интересните открития, най-загадъчният аспект на поведението на кентавъра остава необяснен: защо той изхвърля газ. Кометите правят същото, като изхвърлят водна пара, когато наближат Слънцето. Но кентаврите обитават студените краища на Слънчевата система, където топлината от Слънцето не може да е причина за това явление.
"Искам да продължим наблюденията на Кентавър 29P за по-дълъг период, за да получим по-добра представа какво предизвиква тези изригвания", отбелязва Адам Макай, астроном от Апалачкия държавен университет.
Това откритие отваря нови възможности за разбиране на тези загадъчни обекти и тяхната роля в нашата Слънчева система.