Тестваха армия от хлебарки-киборги в пустинята
Учените предполагат, че един ден те могат да помогнат за търсенето на изчезнали хора след природни бедствия
Изследователи от Технологичния университет Нанянг в Сингапур отприщиха армия от дистанционно управлявани хлебарки киборги, за да нападнат цел в "пясъчна тестова зона", пише Futurism.
Мотивацията зад зловещата пълзяща офанзива бе да се види дали такъв рояк може евентуално да бъде разгърнат, за да проследява конкретни обекти или дори да намира хора, съобщава New Scientist.
В поредица от експерименти изследователите оборудват мадагаскарските съскащи хлебарки с "раници", коrто им позволяват дистанционен контрол от централен компютър.
Тези раници са свързани чрез електроди със сетивните органи на хлебарките.
Учените открили, че са успели да контролират рояк от 20 хлебарки киборги, карайки ги да пътуват, сякаш са "една пехотна единица, щурмуваща пясъчен хълм".
По време на експериментите софтуерът на централния компютър определил няколко хлебарки за лидери, следвани от останалите.
Насекомите били командвани през препятствия, като те сами намирали начин да ги заобиколят, съобщава New Scientist. В някои случаи те дори помогнали на своите "бойни другари", които се бяха претърколили по гръб, като ги обърнали обратно на техните шест крака.
Изследователите предполагат, че такъв рояк може да помогне по време на мисии за търсене и спасяване след природни бедствия или да осъществява друг вид проучвания.
Централен компютър с AI може да ги командва, като се търсят решения за презареждане на раниците и намиране на вода и храна от хлебарките. Това би направило рояка от киборги с доста голям пробег и време за ползване.