Турция вече има свръхзвуков атакуващ стелт дрон
Bayraktar Kizilelma може да носи 2 тона въоръжение
Турският свръхзвуков безпилотен изтребител Байрактар Къзълелма (Bayraktar Kizilelma) извърши днес първия си полет, съобщи в Туитър Селджук Байрактар, президент на компанията Байкар (Baykar), която разработва проекта.
Вижте как изглежда Bayraktar Kizilelma >> >> >>
"Нашата 20-годишна мечта в националното ни приключение се сбъдна днес! Байрактар Къзълелма, първият безпилотен боен самолет на Турция, направи първия си полет", написа Селджук Байрактар в профила си в Туитър.
В началото на декември той съобщи за приключването на тестовете на безпилотния апарат, припомня БТА. Изтребителят беше представен през август на авиокосмическото изложение "Текнофест" в черноморския град Самсун.
Името Kizilelma означава "Червена ябълка" на турски. Компанията Baykar стои зад успешния боен дрон Bayraktar TB2 и по-големия Bayraktar Akinci. Новият Kizilelma може частично да замени изтребителите и има висока маневреност и стелт възможности.
Дронът се задвижва от един реактивен двигател, проектиран в Украйна от Ivchenko-Progres. Kizilelma може да носи 1500 килограма въоръжение, има скорост от над 600 км/ч и боен обсег от 925 км. От Baykar очакват в бъдеще дронът да е способен и на свръхзвукови полети. Апаратът има излетното тегло около 6 тона, от които почти 2 тона е полезният товар. Той може да лети 5-6 часа на височина 12 км.
Радарът е с активната фазирана антенна решетка и е подобен на този при F-35. С негова помощ няколко цели могат да се следят едновременно с голяма прецизност. Kizilelma се отличава и с голяма маневреност във въздуха и възможност за базиране на самолетоносачи.
Въоръжението включва ракети въздух-земя и въздух-въздух. Разработката на Kizilelma стартира през 2013 година.
Собственикът на компанията Селчук Байрактар е зет на турския президент Реджеп Тайип Ердоган. От 25-годишна възраст той се занимава професионално със разработката на бойни дронове. Кариерата му започва в САЩ, като той е учил в Университета на Пенсилвания и Масачузетския технологичен институт. Благодарение на работата му, днес Турция има по-развита програма за бойни безпилотници от Русия, Великобритания, Франция и Германия.