Учени откриха мега неутронни звезди
Такива обекти съществуват за изключително кратко време, преди да се превърнат в черна дупка
Неутронна звезда се образува, когато ядрото на масивна звезда изчерпи горивото си и колабира. Когато две неутронни звезди се въртят в орбита една около друга, те в крайна сметка ще се насочат спираловидно навътре и ще се слеят, произвеждайки мощна експлозия, наречена кратък гама-изблик. След това те ще колапсират в черна дупка.
Но преди да изчезнат зад хоризонта на събитията, обединените неутронни звезди може да съществуват за кратко като бързовъртяща се мега неутронна звезда, споделят учени от НАСА.
В трептящите гама лъчи, наблюдавани в два изблика, астрономите на НАСА откриват модел, който показва краткото съществуване на такива свръхтежки неутронни звезди, преди те да колапсират в черни дупки.
Компютърни симулации на тези сливания показват, че гравитационните вълни проявяват внезапен скок на честотата, надвишаващ 1000 херца, когато неутронните звезди се сливат. Тези сигнали са твърде бързи и слаби, за да могат съществуващите обсерватории за гравитационни вълни да бъдат открити.
Масата на мега неутронните звезди е с 20% по-голяма от тази на най-масивната, точно измерена неутронна звезда, J0740+6620. Последната е почти 2,1 пъти по-голяма от масата на Слънцето.
Освен това, в сравнение с обикновените неутронни звезди, свръхтежките неутронни звезди са почти два пъти по-големи на размер. Това означава, че големината им е сходна с тази на град Пловдив.