Учени: Пандемията от COVID-19 е повлияла на Луната
Планетата ни е спряла да излъчва топлина, заради намалената човешка дейност
Учени твърдят, че по време на пандемията от COVID-19 през 2020 г. Луната е станала значително по-студена. Според статия, публикувана в списанието Monthly Notices of the Royal Astronomical Society: Letters, изследователи от Физическата лаборатория в Ахмедабад, Индия, са наблюдавали значително понижение на нощните температури на лунната повърхност на шест места от близката страна на Луната, предава Futurism.
Те предполагат, че това "аномално понижение" се дължи на намалената радиация, излъчвана от Земята, след като човешката активност рязко спадна по време на глобалните блокади. Намаляването на замърсяването и топлината, излъчвана от Земята през нощта, е довело до този ефект върху Луната.
"Нашето изследване показва, че Луната вероятно е усетила ефекта от пандемията, проявен като аномално понижение на нощните температури на повърхността й през този период," заключават учените.
Тези резултати подсказват, че Луната може да се използва като стабилна платформа за изучаване на климатичните промени и радиационния баланс на Земята.
Ефектът на Луната
През деня Луната получава радиация от Слънцето, но през нощта тя е изложена само на радиация от Земята, което влияе на температурите на нейната повърхност. Предишни изследвания показват, че нощните температури на Луната варират в зависимост от количеството радиация, излъчвана от нашата планета.
По време на локдауните, когато човешките дейности и замърсяването намаляха, учените наблюдаваха понижение на нощните температури на Луната, което доказва, че лунната повърхност може да служи като инструмент за анализ на климатичните промени на Земята.
"Това е уникална възможност, предоставена от пандемията, за провеждане на изследвания, които може никога да не се повторят," отбелязват учените, които предлагат бъдещи проучвания от обсерватории на Луната.