Основните познания в областта на биологията показват, че жизнените процеси в растенията са съпроводени с производство на електроенергия. Обменът на вода и йони в живите тъкани създава потенциал на свързаните електроди. На теория зеленината може да се превърне в пряк източник на електрическа енергия, за което учени от Индия ни призовават да се подготвим още сега. За тази цел те са изследвали динамиката на производството на ток от растенията в зависимост от циркадните ритми.

Ясно е, че растенията се държат по различен начин през деня и през нощта, както и в зависимост от метеорологичните фактори. От това следва, че производството на електрическа енергия също ще зависи от циркадните ритми на насажденията. Изследователи от Индийския технологичен институт в Харагпур решават да проучат възможно най-точно влиянието на циркадните ритми и други фактори върху генериращите свойства на растенията.

За тестови обекти са избрани дебелолистният воден хиацинт (Eichhornia crassipes) и лакийският бамбук (Dracaena sanderiana). Учените прикрепили електроди към тях и свързали сензори към резервоари с хранителна течност, за да следят алкалния състав.

"Този поточен потенциал, който по същество е следствие от естествената енергия, произвеждана в растението, предлага възобновяем източник на енергия, който работи непрекъснато и може да бъде поддържан за дълъг период от време", казва авторът на статията Суман Чакраборти. - Въпросът, на който искахме да отговорим, беше какъв потенциал може да произвежда и как електрическият потенциал се влияе от биологичния часовник на растението?"

Експериментите показаха, че растението може да произвежда електричество в цикличен ритъм. Учените установиха и точна връзка между производството и присъщия на растенията денонощен ритъм. Освен това те успяха да свържат процесите на генериране с потреблението на вода и йонния обмен на растенията при движението на соковете през техните съдове.

"Ние не само преоткрихме електрическия ритъм на растенията, като го описахме в термините на напреженията и токовете, но и предоставихме информация за възможното използване на електричеството, генерирано от растенията, по устойчив начин, без да се засяга околната среда и без да се нарушава екосистемата", обясняват учените. - Резултатите биха могли да помогнат за разработването на биомиметични, вдъхновени от природата системи, които могат да се справят с глобалната енергийна криза с чисто и устойчиво решение, при което засаждането на дърво не само решава кризата с изменението на климата и деградацията на околната среда, но и осигурява електричество от насаждението".