Въпросът защо не сме намерили доказателства за съществуването на извънземен живот продължава да озадачава учените, като дори е довел до създаването на известния Ферми парадокс, пише UniverseMagazine.

Една от теориите предполага, че напреднали цивилизации могат да са станали жертви на собствените си технологични постижения, които са довели до климатични катастрофи и тяхното унищожение.

Наскоро учени разработиха модел за развитието на хипотетични извънземни цивилизации и резултатите се оказаха обезпокоителни. Дори при използване на възобновяема енергия, високото потребление може да доведе до прегряване на планетата и да я направи необитаема за по-малко от хиляда години.

Това се свързва с втория закон на термодинамиката, който гласи, че всяка енергийна система отделя топлина. Астрофизикът Манасви Лингам използва аналогия с вана: ако тя се пълни непрекъснато, къщата ще се наводни. На планетарно ниво такова "наводнение" представлява прегряване на атмосферата поради натрупването на отпадъчна топлина.

Изследването показва, че технологично напреднала цивилизация може да направи своята планета необитаема за по-малко от 1,000 години - миг на фона на космическите времеви мащаби. Това предупреждение е отчасти базирано на историята на индустриалното развитие на човечеството. През 2023 г. човечеството е консумирало 180,000 тераватчаса енергия, колкото Земята получава от Слънцето.

Бъдещето на цивилизациите зависи от способността им да ограничат ръста на енергийната консумация или да преместят енергийното производство извън планетата. Така интелигентни видове биха могли да оцелеят по-дълго време.

Съществува и друга хипотеза: някои извънземни цивилизации може да се самоунищожават поради растящите енергийни нужди - преди да успеят да развият технологии за откриване на други интелигентни форми на живот като нашата.