Университета Карнеги Мелън: Ще вършим ли тежкия физически труд от дивана вкъщи?
Видеата на робота H2O са доста красноречиви за нарастващия потенциал на хуманоидните роботи
Изследователи от университета Карнеги Мелън (CMU) са разработили Хуманоидният робот H2O - Human2HumanOid. За разлика от други подобни разработки, учените са се концентрирали в способността на машината да бъде дистанционно управлявана в реално време. Така те повдигат въпроса: ще извършваме ли тежкият фицически труд дистанционно от дома си?
Телеуправляемият хуманоиден робот позволява изпълнението на сложни задачи, които са - поне на този етап - твърде сложни, за да може един робот да изпълнява самостоятелно, пише NewAtlas.
Постигането на контрол върху цялото тяло на хуманоиди с човешки размери, които да възпроизвеждат нашите движения в реално време, е предизвикателна задача. Това е мястото, където се намесва обучението с подсилване (RL).
RL е техника за машинно обучение, която имитира човешкия подход за учене на принципа проба-грешка. Използвайки парадигмата за възнаграждение и наказание, роботът се учи от обратната връзка за всяко действие, което извършва, и сам открива най-добрите пътища за постигане на желания резултат.
За разлика от машинното обучение, RL не изисква хората да обозначават двойки данни, за да управляват алгоритъма.
Използвайки този подход, изследователите биха могли да използват изображения, направени от RGB камера и 3D оценител на пози, за да позволи движенията на човешки телеоператори да бъдат имитирани от H2O.
Резултатите, видени в заснетите от изследователите кадри, говорят сами за себе си. В тях H2O може да бъде видян да рита топка, да забива кутия, да се отдръпва в боксова стойка и да ходи с количка.
Доколкото е известно на изследователите, това е първата демонстрация на хуманоидна телеоперация в реално време с цялото тяло.
Изследователите на Карнеги Мелън описват подхода си в документ, публикуван на уебсайта за предпечат в arXiv.
По-нататъшни изследвания ще проучат въвеждането на входове, различни от човешкия телеоператор, като обратна връзка със сила и вербална и разговорна обратна връзка, които биха могли да подобрят възможностите на H2O.
Така се връщаме на въпроса от началото - може ли физическия труд да стане дистанционен?
Очевидно използването на дистанционно контролирани хуманоиди означава, че хората запазват работата си. По-рисковите професии ще са първите, които ще могат да се извършват дистанционно.
Въпреки това има голяма вероятност роботите да се научат на автономност и след известен период от време да не се нуждаят от телеоператори. Освен това въвеждането им в някои места би било икономически необосновано.
Така отговорът на въпроса става сложен. Макар технологията скоро да позволи да вършим тежкия физически труд от дивана вкъщи, то тази опция няма да обхване мнозина и може директно да еволюира в посока на пълна автономност без нужда от дистанционни оператори/работници.
Намаляващото население на Китай, Южна Корея, Япония и други развити страни със сигурност ще тласнат роботизацията към бързо развитие в идните години.