В орбита ще излети първата соларна електрическа централа, излъчваща енергия към Земята
Мисията се разработва от 2013 година, а идеята датира от 40-те години на миналия век
Учените от Калифорнийския технологичен институт предприемат първите стъпки към бъдеще, в което Земята ще може се захранва с енергия от космоса. Соларните паркове биха били най-ефективни, ако са в орбита. Те ще излъчват събраната енергия с микровълни към наземни станции, които ще ги преобразуват обратно в електричество. Концепцията е предложена за пръв път от Айзък Азимов в разказ от 40-те години на миналия век. Повече от 80 години по-късно в космоса ще бъде изстрелян първия прототип, който да я тества. Това ще бъде и първата научна мисия в космоса за 2023 г.
Сателитът ще бъде изстрелян от ракетата Falcon 9 на SpaceX днес в 16:56 ч. българско време. Мисията е наречена Space Solar Power Demonstrator.
Първата й задача е да разгъне структура с площ от 0,5 квадратни метра. По този начин учените ще тестват механизма за разпъване на соларните панели.
Друг инструмент, ALBA, ще анализира 22 различни типа фотоволтаични клетки, за да види как се справят с екстремната среда на космоса, а третият, MAPLE, ще тества механизмите за пренос на енергия към Земята. Това ще става с набор от микровълнови предаватели.
"Без значение какво се случва, този прототип е голяма стъпка напред", каза Али Хаджимири, инженер и съдиректор на Caltech, в съобщение за пресата.
Проектът стартира през 2013 година след голямо филантропско дарение. Фондацията на Доналд Брен дарява 100 милиона долара за осъществяването на мисията.
Добиваната в космоса слънчева енергия може да снабди с електричество трудно достъпни региони. Тя може да спести употребата на плодородни почви за изграждане на соларни централи, а ефективността й може да е много по-голяма. Причината е, че соларните панели в космоса няма да се влияят от облаци, прах и дори от цикъла ден-нощ.