Докато слушал култовата песен Black Hole Sun на Soundgarden, астрофизикът Ърл Белинджър бил озарен от нова идея. Възможно ли е в звездите наистина да се крият малки черни дупки. Идеята прераснала в сериозна научна разработка, която може да промени разбирането ни за Вселената, съобщава Science.

В ново проучване, публикувано днес в The Astrophysical Journal, Белинджър и неговият екип разглеждат по-отблизо идеята.

Чрез изучаване на вибрациите на повърхността на далечни звезди, казват те, може да сме в състояние да открием съществуването на черни дупки, хванати в капан от масивните си звезди.

"Първоначално мислех, че ще бъде малко смешно да поставим черна дупка вътре в звезда и просто да видим какво ще се случи", каза Белинджър пред Science.

Според нашия конвенционален модел на еволюция на звездите, черните дупки са резултат от масивни звезди, които се срутват върху себе си. Тяхната огромна плътност кара дори самата светлина да бъде издърпана навътре. Няма как тези обекти да попаднат в сърцето на съществуваща звезда.

За своето изследване Белинджър и неговият екип изследваха съществуваща теория, която предполага, че Вселената е пълна с малки, първични черни дупки, които евентуално биха могли да обяснят тъмната материя. Последната представлява около 85 процента от материята във Вселената.

Благодарение на тяхното изобилие във Вселената, е възможно миниатюрните първични черни дупки да бъдат уловени в капан от големи звезди.

Тези хванати черни дупки трябва да са изключително плътни, приблизително с масата на астероид, притиснат в диаметъра на водороден атом. Това би ги накарало да се носят в ядрото на звездата.

Изненадващо, те могат да бъдат стабилни там. За да може малката черна дупка действително да "изяде звездата", "ще отнеме повече време от живота на Вселената", каза Белинджър пред Science.

По-големите микро черни дупки могат да погълнат звезда в рамките на няколкостотин милиона години, превръщайки се в това, което екипът нарече "звезди на Хокинг", които разчитат на силата на черната дупка вместо на синтеза на водородни атоми.

Теорията на астрофизиците може да помогне да се обясни откриването на стотици необичайно хладни червени гиганти.

Чрез изучаване на вибрациите на повърхността им изследователите предполагат, че можем да разберем дали вътре в тях се крие черна дупка.

"Пошегувах се с някои хора, че би било най-тъпата Нобелова награда да откриеш тъмна материя, защото си вдъхновен от песен", казва Белинджър пред Science.