Вижте как новия лунен космически кораб на НАСА се връща на Земята (видео)
Ориентировъчно е планирано "Артемида 2" да бъде изстрелян през 2024 г.
На 11 декември 2022 г. капсулата "Орион" на НАСА без екипаж се завърна безопасно на Земята, с което завърши успешно забележителната безпилотна мисия около Луната - "Артемида 1".
Близо година след успеха, НАСА реши да покаже как е изглеждало приземяването на "Орион", продължило 25 минути.
"Артемида 1" стартира на 16 ноември 2022 г., когато мегаракетата Space Launch System (SLS) изстреля "Орион" без екипаж от космическия център Кенеди във Флорида.
Това беше първото в историята излитане на SLS, най-мощната ракета в експлоатация в момента, и едва второто за "Орион".
Космическият кораб пристигна в орбита около Луната на 25 ноември 2022 г. и остана там близо седмица, преди да започне дългия преход обратно към Земята. На 11 декември капсулата се сблъска в гъстата атмосфера на нашата планета с около 39 400 км/ч. Това бе истинският тест за нейния топлинен щит, най-големият по рода си, създаван някога.
Топлинният щит премина теста, но не с отлични резултати.
"Някои наши очаквания се разминаха с реалността. Става дума за по-различно от очакването овъгляване", каза Хауърд Ху, мениджър на програмата "Орион" на НАСА, по време на разговор с репортери през март.
"Така че имахме повече освобождаване от овъгления материал по време на повторното влизане, преди да кацнем, отколкото очаквахме", добави той.
НАСА сега се подготвя за мисията "Артемида 2" - първия полет с екипаж в програмата.
Подобно на "Артемида 1", полета ще използва SLS и "Орион". Предстоящата мисия ще изпрати четирима астронавти - Рийд Уайзман, Виктор Глоувър и Кристина Кох и Джеръми Хансен от Канадската космическа агенция - около Луната и обратно до Земята.
Ориентировъчно е планирано "Артемида 2" да бъде изстрелян през 2024 г. Той ще бъде последван от "Артемида 3", който ще качи астронавтите на лунната повърхност в края на 2025 или 2026 г., ако всичко върви по план.
Общият план "Артемида" призовава за установяване на постоянно, устойчиво човешко присъствие на и около Луната до края на 2020-те години. Уменията и знанията, придобити при постигането на тази цел, ще помогнат на човечеството да направи скок до Марс през идните десетилетия, казват представители на НАСА.