Политическата нестабилност между САЩ и Китай, особено след завръщането на Доналд Тръмп на власт, кара Япония и Южна Корея да преосмислят зависимостта си от китайски суровини. Двете държави, основни играчи в индустрията за полупроводници и електроника, планират да диверсифицират източниците на ключови материали, за да избегнат икономически рискове.

Япония, например, се стреми да утрои производството на полупроводникови продукти до 2030 г., като инвестира значителни суми в местно производство на материали като водороден флуорид. Нов завод на остров Кюшу ще намали зависимостта на страната от китайски доставки с 40 процента. Властите също така планират субсидии за "зелена енергия", която ще захранва производствените мощности.

Южна Корея е изправена пред още по-голямо предизвикателство, тъй като разчита на чуждестранни доставки за 95 % от суровините си. В отговор правителството разработва стратегия за намаляване на зависимостта от един доставчик до 50% до 2030 година. Литият и никелът са сред ключовите ресурси, за които се водят преговори с Канада, Австралия и африкански държави.

Тези усилия са отговор на китайските ограничения върху износа на стратегически суровини като графит и волфрам, които са ключови за производството на чипове и батерии. Въпреки че Китай предлага конкурентни цени, Япония и Южна Корея се стремят да изградят устойчиви вериги за доставки, дори това да доведе до по-високи производствени разходи.