Япония изключи захранването на "успешната си" лунна сонда
Според Джакса все пак има шанс корабът да бъде рестартиран
Японската агенция за изследване на космическото пространство (ДЖАКСА) е изключила електрозахранването на модула SLIM по-малко от три часа след историческото му кацане на Луната в петък, за да запази батериите му за евентуално рестартиране, предаде АФП, цитирана от БТА.
Агенцията съобщи още, че е получен "голям обем данни".
"Успяхме да завършим предаването на техническите данни и изображенията, получени по време на спускането и на лунната повърхност, преди захранването да бъде прекъснато", написа ДЖАКСА в социалната мрежа Екс (Х).
От космическата агенция допълниха още, че има възможност захранването на модула SLIM (Smart Lander for Investigating Moon), който успешно завърши историческото си кацане на Луната, но се сблъска с проблем със слънчевите си панели, да бъде възстановено.
"Според телеметричните данни слънчевите батерии на SLIM са обърнати на запад. Ако в бъдеще слънчевата светлина попадне на Луната от запад, ние смятаме, че е възможно да се генерира енергия, и в момента се подготвяме за рестартирането", посочиха от ДЖАКСА.
В петък Япония стана петата страна, осъществила успешно кацане на Луната.
След спиращо дъха 20-минутно спускане ДЖАКСА обяви, че лунният й модул SLIM е кацнал на естествения спътник на Земята и е осъществена връзка с него.
Въпреки това, без работещи слънчеви панели, космическият апарат, наричан "Лунен снайпер" заради способността му да се позиционира прецизно, е имал електричество само за "няколко часа", отбелязаха от ръководството на японската космическа агенция.
SLIM е сред редицата лунни мисии, стартирани наскоро от държави и частни компании. Досега обаче само САЩ, бившият СССР, Китай и неотдавна Индия са кацали успешно на Луната.
Ръководителят на НАСА Бил Нелсън изпрати своите поздравления на Япония за това, че е станала петата страна в историята, която успешно каца на Луната. "Оценяваме нашето партньорство в космоса и продължаващото ни сътрудничество", каза Нелсън.
ДЖАКСА се готви да анализира данните, получени по време на кацането, за да определи дали космическият апарат е успял да изпълни задачата си да кацне на поне 100 метра от целта си.
SLIM се приземи в малък кратер с диаметър по-малко от 300 метра.
Двата минироувъра, носени от апарата, се отделиха успешно.
"Въпреки че точността на кацането на Луната все още не е потвърдена, смятам, че мисията е голям успех", каза астрономът Джонатан Макдауъл от Центъра за астрофизика "Харвард-Смитсониън".
Повече от 50 години след като американците стъпиха за първи път на Луната през 1969 г., тя отново стана център на глобална надпревара.
Първите два опита на Япония да кацне на естествения спътник на Земята се провалиха. През 2022 г. сондата "Омотенаши" на борда на американската мисия "Артемис 1" претърпя фатален отказ на батериите малко след отделянето й в космоса. През април 2023 г. лунният модул на японската частна стартъп компания айСпейс се разби в повърхността на Луната, след като пропусна етапа на плавно спускане.