Япония с втори опит да изстреля най-новата си и мощна ракета
Н3 ще се конкурира с Falcon 9 на SpaceX
Японската агенция за изследване на космическото пространство (ДЖАКСА) възнамерява да направи повторен опит за изстрелването на най-новата си тежка ракета-носител H3 (Ейч 3) до 10 март, съобщават ТАСС и БТА, позовавайки се на агенция Киодо.
Специалистите на японската космическа агенция са стигнали до извода, че отлагането на повторното изстрелване за по-късна дата може да създаде проблеми. От ДЖАКСА също така са установили, че причината предишният старт да бъде отменен в последния момент е неизправност в системата за електрозахранване.
Първото изстрелване на най-новата тежка ракета-носител завърши с неуспех, след като H3 не успя да излети от земята. Първоначално стартът трябваше да бъде осъществен през 2020 г., но се наложи да бъде отложен, когато бяха открити вибрации в основния й двигател.
През януари ДЖАКСА и корпорация "Мицубиши хеви индъстрис" направиха серия от тестове на двигателя на стартовата площадка. Резултатите от тях бяха счетени за успешни, след като не бяха бяха установени проблеми. Впоследствие изстрелването беше отложено заради неподходящи метеорологични условия от 12 февруари за 13 февруари, а след това от 13 февруари за 15 февруари.
Очакваше се ракетата-носител да изведе в орбита японския спътник ALOS-3 (Ейлос-3), предназначен за наблюдение на природни бедствия.
H3 е най-голямата ракета-носител на Япония, работеща на течно гориво. Дължината й е 63 метра, диаметърът - 5,2 метра, а товароподемността - от 4 до 6,5 тона. Тя трябва да замени ракетата-носител H2A, която се използва от началото на века. Това е една от най-надеждните ракети в света: от 45 изстрелвания 44 са успешни.
От ДЖАКСА се надяват, че H3 ще намали почти наполовина разходите за ракетни пускове, като по този начин ще се повиши конкурентоспособността на Токио на международния пазар за изстрелване на комерсиални сателити.
За създаването на някои от частите на новата ракета-носител са използвани 3D принтери, което направи възможно намаляването на производствените й разходи. В сравнениe с H2A, чието изстрелване излиза скъпо, H3 увеличи с 30 процента теглото на доставяните в орбита товари, което също може да направи новата ракета-носител по-привлекателна за потенциалните клиенти.