Защитниците на дивата природа увеличават използването на изкуствен интелект (ИИ), за да подобрят опазването й, съобщи АФП, цитирана от БТА.

Експерти от университета Клемсън в САЩ и няколко неправителствени организации публикуваха миналия месец проучване за използването на камери, оборудвани с ИИ. Според тях това може да доведе до революция в опазването на тигрите в Индия и Непал.

Ролята на устройствата е да защитават местното население от хищници, а хищниците - от бракониери.

Според изследване, публикувано в сп. "Биосайънс", системата от камери различава тигрите от други видове и предава изображенията на горските рейнджъри или на селяните за секунди.

Изследователите казват, че камерите са уловили тигър на 300 м от село, а в друг случай са идентифицирали група бракониери.

Системата за наблюдение почти е елиминирала фалшивите аларми, когато капаните се задействат от диви свине или падащи листа.

Броят на тигрите в Индия падна до най-ниското си ниво от 1411 през 2006 г., преди да се увеличи до настоящите нива от около 3500. Смята се обаче, че в средата на 20-и век страната е била дом на 40 000 тигъра.