Историческото решение на съда в САЩ от понеделник по делото за нарушаване на антитръстовите правила от страна на Google застрашава едно от най-дългогодишните партньорства в областта на технологиите и може да струва на Apple милиарди долари пропуснати приходи. В същото време компанията заяви, че няма значима алтернатива на търсачката на Google.

В центъра на скандала е ексклузивното споразумение между Apple и Google, действащо от 2002 г., съгласно което Google Search е търсачката по подразбиране на всички устройства на Apple за потребителите по целия свят, което носи на двете компании приходи в размер на милиарди долари. Google заплаща на Apple като партньор част от приходите си от реклама в търсачката. Само за 2022 г. Google е платила на Apple 20 млрд. щ. долара, съобщава Financial Times, позовавайки се на цитираните факти в съдебното решение.

Окръжният съдия Амит Мехта призна Google за виновна в нарушаване на антитръстовите закони, като постави под въпрос споразумението за партньорство за инсталиране на Google на устройствата на Apple като основна търсачка. Анализаторите от JPMorgan предвиждат няколко "неудобни алтернативи" за Apple, които включват сключване на споразумения за споделяне на приходите с алтернативни търсачки, като Bing на Microsoft, които "биха били по-малко благоприятни за Apple предвид по-добрата монетизация на рекламите на Google".

Съдия Мехта споменава също така дали Apple може да създаде своя собствена търсачка. Според вътрешно проучване на Apple от 2018 г. обаче, дори ако компанията запази 80% от заявките си, тя все пак ще загуби 12 млрд. щ. долара приходи през първите пет години след раздялата си с Google. Освен това бившият изпълнителен директор на Google Джон Джанандреа, който сега работи в Apple, заяви, че "съществува значителен риск Apple да се окаже със губеща търсачка, която не успява да задоволи нуждите на потребителите, както прави Google".

Google възнамерява да обжалва решението на съда, въпреки че според анализаторите шансовете за благоприятно преразглеждане са малки. Според независимия анализатор Ерик Зеуферт в зависимост от окончателната присъда относно антитръстовите нарушения на Google, Apple може да бъде "принудена да се съгласи на много по-неблагоприятно споразумение с Microsoft и търсачката Bing или да бъде възпрепятствана да зададе търсачка по подразбиране".

Интересно е, че Apple не е единствената компания, която може да бъде засегната сериозно. Според съдебните документи през 2021 г. Google е платила на Mozilla над 400 млн. щ. долара за инсталиране на търсачка по подразбиране в нейния браузър, което е около 80% от оперативния бюджет на Mozilla.

Струва си да се отбележи, че пазарът на търсене като цяло преминава през определена трансформация с навлизането на генеративния изкуствен интелект. Apple вече обяви партньорство с OpenAI, което ще позволи на потребителите да насочват заявки за търсене към ChatGPT. Компанията също така работи върху подобряването на своя гласов асистент Siri, като използва собствена технология.

Въпреки тези промени, традиционното търсене бележи ръст. Предвижда се разходите за реклами за търсене в САЩ да нарастват средно с 10% годишно, като до 2028 г. ще достигнат 184 млрд. щ. долара.