Марк Зукърбърг призна, че е бил притиснат да цензурира постове за COVID-19
Шефът на Meta допълни, че е заглушил информация и за сина на Джо Байдън
Главният изпълнителен директор на Meta Марк Зукърбърг заяви, че правителството на САЩ му е оказвало натиск да цензурира съдържание, свързано с COVID-19, съобщи Ройтерс.
"През 2021 г. висши служители от администрацията на Байдън, включително от Белия дом, многократно оказваха натиск върху нашите екипи в продължение на месеци. Те искаха да цензурираме определено съдържание, свързано с COVID-19, включително хумор и сатира", пише Зукърбърг.
Милиардерът направи това признание в писмо до председателя на съдебната комисия на Конгреса Джим Джордан. Meta е представила документи и стенограми на интервюта относно политиката си на модериране по време на пандемията.
"Решението дали да премахнем съдържанието зависеше от нас," продължава той, "но правителственият натиск беше грешен, и съжалявам, че не бяхме по-откровени за него."
Mark Zuckerberg just admitted three things:
1. Biden-Harris Admin "pressured" Facebook to censor Americans.
2. Facebook censored Americans.
3. Facebook throttled the Hunter Biden laptop story.
Big win for free speech. pic.twitter.com/ALlbZd9l6K— House Judiciary GOP (@JudiciaryGOP) August 26, 2024
По време на пандемията служители на Facebook си навлякоха гнева на критиците на локдауните, задължителните маски и ваксините. Причината беше свързана с премахването на множество постове под предлог, че съдържат дезинформация.
Facebook изтри повече от 20 милиона поста за малко повече от година в разгара на пандемията.
Зукърбърг признава и друга грешка.
По време на изборите за президент на САЩ през 2020 година, ФБР се свързало с компанията и я предупредило, че е възможна руска дезинформационна кампания срещу семейство Байдън.
Това накарало социалната мрежа да задейства алгоритмите си и да заглуши новините. Сред цензурираните постове бяха не само тези за нецензурните снимки на лаптопа на Хънтър Байдън и употребата му на наркотици, но и за връзките му с украинската компания Burisma.
"Впоследствие се оказа, че историята, отразена в New York Post, не е руска дезинформация. Не трябваше да заглушаваме тази информация," признава Зукърбърг в писмото си.
Темата за цензурата в социалните мрежи и свободата на словото се разгаря с нова сила, след като Франция арестува създателя на Telegram Павел Дуров.
Обвинението срещу него е за липса на достатъчно модерация в платформата. Според френските власти това го прави съучастник в множество сериозни престъпления, като тероризъм, трафик на наркотици, разпространение на нецензурно съдържание, измами и други.