Група създатели на съдържание в TikTok заведоха дело срещу забраната, наложена върху социалната мрежа от американския щат Монтана, съобщи ДПА, цитирана от БТА.

Монтана стана първият американски щат, който блокира китайското приложение за споделяне на видеосъдържание, след като по-рано през седмицата губернаторът републиканец Грег Джанфорте подписа законопроект, въвеждащ забраната. Ограничителната мярка влиза в сила от 1 януари догодина.

Петима създатели на съдържание в TikTok, които живеят в щата, подадоха дело срещу ограничителната мярка, съобщи адвокатската кантора Davis Wright Tremaine.

"Монтана не може да забрани на жителите си да гледат или да публикуват в TikTok, както не може да забрани в. "Уолстрийт джърнъл" заради това кой го притежава или идеите, които публикува", се посочва в съдебния иск.

Според юристите, въпреки че Монтана може да регулира съдържанието, което потребителите споделят чрез TikTok, новият закон "размахва чук, когато Първата поправка изисква скалпел".

Новите щатски разпоредби забраняват на магазините за приложения на компаниите Google и Apple да предлагат приложението TikTok на територията на Монтана. Ограничителната мярка влиза в сила от 1 януари догодина. За всеки ден след тази дата, в който дигиталната платформа е все още достъпна, доставчиците на приложения ще трябва да платят глоба от 10 000 долара.

Потребителите и тези, които вече имат приложението, не са изправени пред глоби.

Притежаваното от китайската компания ByteDance приложение вече е забранено за мобилни устройства, поръчани от правителствата на Канада, Австралия, Нова Зеландия, Великобритания и САЩ.

TikTok има повече от един милиард потребители по целия свят и се използва широко в САЩ и Европа, подхранвайки страховете, че китайските власти и тайни служби може да го използват за събиране на информация от потребители или за разпространение на влияние. Компанията отхвърля подобни обвинения.