Twitter продължава да премахва профили на популярни журналисти
Блокирани са коментатори от "Гласът на Америка", "Ню Йорк таймс", "Вашингтон пост" и Си Ен Ен
Twitter продължава да премахва профили на журналисти. Този път социалната мрежа блокира либералния политически коментатор Кийт Олберман и Стивън Л. Херман - главен национален кореспондент на "Гласът на Америка". Изтрит е и профилът на Трейси Бийнз, която е известна подръжничка на конспиративното движение QAnon.
Със забрани за ползване на платформата е и журналистът Мича Лий от разследващия сайт "Интерсепт" (Intercept) и независимият автор и фотограф Тони Уебстър.
Вчера бяха блокирани профилите на журналистите Райън Мак от "Ню Йорк таймс", Дрю Харуел от "Вашингтон пост", Дони О'Съливан от Си Ен Ен и Мат Байндър от новинарския сайт "Машабъл" (Mashable). Замразена е и регистрацията в социалната мрежа на независимия журналист Арън Рупар. Twitter премахна и профила на социалната мрежа "Мастодон" (Mastodon).
Вълната от цензура стартира с изтриването на профила ElonJet. Той използваше публични данни, за да информира последователите си до къде лети частният самолет на Илон Мъск. Социалната мрежа е изтрила и автора на ElonJet - наскоро навършилият двайсет години студент Джак Суини.
"Акаунтите, участващи в доксинг, получават временно спиране за 7 дни", написа Илон Мъск в Twitter. Милиардерът твърди, че изтритите профили са публикували информация за неговото местоположение.
Преди време милиардерът загатна, че има риск да бъде убит. В края на миналата седмица колата му била нападната, докато той бил в нея с малкия си син. Мъск твърди, че това е причината да гледа по-сериозно на хората, публикуващи информация за местоположението му.
Сред изтритите профили са и такива, следящи самолета на Джеф Безос.
Ръководителят на отдела за доверие и безопасност на Twitter, Ела Ъруин, заяви пред The Verge, че забраните са свързани с ново правило, въведено в сряда. То забранява публикуването на "информация за местоположение на живо на други потребители".
Илон Мъск твърди, че е "абсолютист на свободното слово". Според него то стои в основата на демокрацията и прогреса. Това обаче не е първата вълна от цензура, която се случва в Twitter.
Когато Мъск купи социалната мрежа в края на октомври, той почти веднага започна да премахва профилите на хора, които се представят за него. Много от изтритите бяха измамници. Те имитират Мъск, за да вземат пари от потребителите на платформата. Сред премахнатите профили обаче имаше и сатирици, които на практика не нарушаваха правилата й.
В началото на ноември Twitter изтри комика Кати Грифин за това, че се представя за Илон Мъск.
"Занапред всеки профил, който се представя за друг човек, без да уточни, че е "пародия", ще бъде окончателно спиран", коментира тогава Мъск.
Предприетите досега "две вълни" на изтриване на профили стават напълно според правилата на платформата, коментират от Twitter. Социалната мрежа допълва, че не смята да прави изключения за известни личности и журналисти.