Вчерашното прекъсване на Twitter е причинено от грешка само от един инженер
Илон Мъск съобщи за това ядосано в Twitter
Вчера в работата на Twitter имаше срив, в резултат на който огромно количество от потребителите на платформата в целия свят спряха да зареждат емисията от публикации и имаха проблеми с отварянето на външни и вътрешни връзки. Оказва се, че проблемът е бил причинен от действията само на един инженер и има основания да се смята, че подобни сривове ще се появяват отново.
Мащабното, макар и сравнително краткотрайно, прекъсване на работата на социалната мрежа е причинено от "погрешна промяна в конфигурацията", която "по същество счупи API на Twitter". Смущенията са били свързани с изпълнението на проект за закриване на свободния достъп до API, научи The Verge.
Неизправностите се проявявали по различни начини: потребителите не можели да кликат върху външни връзки, не можели да се качват изображения и емисии на публикации, а професионалният клиент на компанията TweetDeck не работел.
Администраторите на Twitter признаха за проблема, въпреки че причините бяха малко неясни: "Сега някои части на Twitter може да не работят според очакванията. Направихме вътрешна промяна, която имаше донякъде непредвидени последици".
Съобщава се, че собственикът и главен изпълнителен директор на компанията Илон Мъск е бил бесен и не е скрил причините за срива: "Малка промяна в API имаше сериозни последици. Кодът ни е изключително крехък без основателна причина. В резултат на това ще се наложи пълна преработка".
Само през 2023 г. социалната мрежа е преживяла поне пет срива:
- На 23 януари потребителите на приложението за Android временно загубиха възможността да качват и публикуват нови туитове;
- На 8 февруари потребителите получиха масово известие, че са "надхвърлили дневния лимит за изпращане на туитове" и възможността за публикуване е била изключена;
- На 15 февруари туитовете престанаха да се качват;
- На 18 февруари качването на фийда беше преустановено за кратко;
- На 1 март каналът престана да работи напълно.
Служителите на компанията се отнасят със съчувствие към ситуацията: проблемите датират още от времето, когато Twitter все още не е собственост на Илон Мъск. Част от кода на платформата е остарял и системата понякога реагира лошо дори на незначителни промени.