Коментари - LED осветлението вреди на зрението и съня | IT.dir.bg
назад

LED осветлението вреди на зрението и съня

Уличните LED лампи увреждат зрението и пречат на съня, предупреди английската агенция за обществено здравеопазване.

Обратно в новината

Коментари - LED осветлението вреди на зрението и съня | IT.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Трябва да си много тъп за да и9нсталираш улично осветление, което да излъчва студено бяла или синя светлина. Пак намирисва на статия за тролене.

"Възможно е тази ярка светлина, независимо от дължината на вълната, да влияе." Пак някой спекулира с въъзможни вероятности...

Пенчо пенчоооооо В Лондон са точно бели уличните коите се монтират в последните години .

Възможно е!!!!!...е нали бе изследване...а всъщност е мрънкане на ингилизи... Като ти свети турете си пердета бе дебили.

Поредните лобистки простотии... LED е най-доброто от всякаква гледна точка за малко по-дълъг период от време!!

На англия не вервам

английските учени най-учените учени и недоучени

И кокошките спряха да носят. Петелът не ибе. Пусти лампи.

ако сложат дискотечни лампи никой няма да мрънка!!!

Лондонски Трол, марш там в мъглата при неграта и пакитата. Акъл взел да ми раздава. Я кат си много умен, да обясниш на аудиторията тука защо 2 +2 прави 4.

Друго си е улични кандила с китова мас.

Някога ни предлагаха подобни "научни разработки" от съветските учени. Най-учените учени в света, както всички знаем. Тези, които бяха обявили компютрите за дяволско изчадие на империализма, а кибернетиката - за идеалистична дисциплина несъвместима с марксистко-ленинската наука. После изведнаж се оказа че не били чак толкова учени, ама нейсе. Пораженията от подобен научебн идиотизъм и до днес се чустват в Русия. Със светодиодите за осветление нещата са простички, за всеки специалист по промишлена електроника. Всеки светодиод има определени характеристики - спектър на излъчване, сила на светлинния поток (по-точно интензитет), диаграма на насоченост, мощност и т.н. И на базата на тези параметри може да се оцени физиологичнпото въздействие. Но от хора, които разбират, а не от 80-те % дебили. Които с пълен глас реяха срещу базовите станции по покривите, а в същото време носеха по 2-3 телефона по джобовете си. Които са над 10 000 пъти по-опасни - това го знае всеки 2-ро курсник в ТУ от радиотехническите специалности. И все пак са достатъчно безопасни. А иначе всяко лъчение е вредно - и от Слънцето и от звездите и от светодиодите. Въпросът е колко точно. И затова си има стандарти и нормативи, които всеки приизводител е длъжен да спазва. Но за нация 70% от която вярват на врачки и баячки надали това е толкова важно - важното е да се мрънка.

Кое влияе положително на този свят.

Авторът май говори за "светлинно" замърсяване, не за спектър, топлина .... И е прав

През деня хората разчитат на слънчевата светлина и така е от хиляди години. А най-близката светлина до дневната е неутрално бялата светлина, а не студенобялата или топлобялата. А неутралнобялата се постига от осветителни тела базирани на LED технология и някои с луминисцентна такава. Това, че на някого му допада (и по-малко му вреди на очите) светлината на крушките с нажежаема жичка е по-скоро въпрос на вкус (или на внушение). Това, че на някого му се разстройва съня от LED осветлението е просто демагогия - ако човек е изморен, нито кафето, нито LED светлината му пречи да спи. Е, ако си има психични проблеми (или е расъл в Англия или САЩ), то тогава има и друга причина. Сещате се, нали?!

Светлинно замърсяване е добре казано. И както всяко замърсяване, и това си има начини да се чисти. Няма какво да ми се оплакват, ами да си слагат пердета преди лягане.

Изгъзици английски... Да си турнат пердета като им пречат ламбите!

Продавам улично осветление с каквито искаш лампи. Готов съм да доставя голяма поръчка, интересувам се от комисионната. Изгодно!

Лед осветлението е за баламурници. Лед светлината е флуорисцентна и няма нищо общо със слънчевата. Нито спектъра, нито диаграмата да не говорим за коефицента на цветопредаване се доближават да естествената светлина или тази от халогенните лампи. Освен това Лед лампите мигат в следствие на некачествените драйвери. Единствено са по-икономични, ама тя икономията е майка на мизерията.

То пък тоя вестник колкото е сериозен....

ЛЕД светлината не е флуоресцентна, но другото е вярно. Пълноспектърни ЛЕД лампи могат да се направят и има такива -- това се постига с по-силна филтрация на пиковите вълнови дължини (най-често зелен пик), за да се изравни "диаграмата", но в резултат ефективността им е много по-ниска и, съответно, икономическите ползи по-малки. Масови ЛЕД лампи с приличен индекс на цветопредаване (90+), макар и от само един производител, се продават и в момента в БГ. CRI не е особено адекватен измерител, но и това е по-добре от нищо. Така или иначе, бъдещето е точно в ЛЕД лампи с подобрен спектър, освен ако партенката за пробив в ефективността на халогените, която се появи преди 2-3 години, не се окаже вярна.

3dfx

Е затова избягвам да спя на улицата...

Чисто флуорисцентна е при масофите лампи. RGB ги изключвам. Това са сини светодиоди покрити с флуресцентно вещество което при облъчване със синя светлина флуоресцира в бял цвят или друг в зависимост от луминофора. И най-добрите лед лампи са много по лощи от 100 годишна едисонова лампа. За халоген пък изобщо няма сравнение. Просто слънчевата светлина и лампата с нажежаема жичка са с една и съща светлина като произход. Светлина получена от нагрято тяло. Лед светлината е съвсем различно. Много хора се оказаха вече чувствителни към нея, Има вече и такава диагноза. Затова всички умни хора си изхвърлиха светодиодите и се върнаха към халогена. Здравето и комфорта не струват 5 лева на месец повече сметка за ток. Както писах по горе с лед лампи си светят само баламурниците.

Тест

Тва се учеше в средното училище по физика. Светлината тряя да е 2700к иначе човешкия мозък се обърква. В моята къща всичките лампи са 2700к.

Колкото и келвина да е, по-важна е силата на синьото. При голяма мощност пак има значително количество синьо. Какво като топлото преобладава?

Бай Семо е прав с изключение на едно. Веществото обикновено има жълт цвят в много широк спектър. Комбинирано с оставащото синьо дава като резултат бяло. Колкото повече е веществото, отлкова по-топла светлина се получава.

Веднъж си сложих ЛЕД крушка в тоалетната и 3 дена не аках. После сложих с нажежаема жичка и без напъване се изкендзах. Та ако имате запек, помислете дали не е от крушките.

Сложил си от по-евтините с бяла светлина, нали така главундер? Сложи си 3 вата с топло жълто и плондира ти ще изригва като Везувий!

При 2700к синьо няма! Навремето мониторите с кинескоп имаха такива настройки и едната беше 270п, сега обаче ги праскат както падне. Например екраните на лаптопите са над 4000к, но може да си го настроиш ръчно. Аппле също има настройки, ипад про сам се настройва на нощен режим тоест към 2700к екрана си

Извинявам се че не е точно за ЛЕД, но защо никой в тая шибана държава не забрани ментетата ксенони на автомобилите! 90% от тях излъчват мощно УВ и нямат съответните филтри. Резултата е че като някой ганю гъзар кара с менте ксенон срещу вас е все едно гледате в заварчик с електрожен и ретината ви се пържи при всяко такова разминаване...който не вярва да не се чуди защо е толкова уморително нощното каране. В сравнение с тези щети от ксеноните лед осветлението си е направо полезно :)

Това че британците дрънкат простотии е очевадно, въпросът е защо журналята им се водят по акъла.

Кое му е топло на жълтото? Нали цветната температура я измерват в градуси по Келвин като тази на повърхността на Слънцето е 5 770. Твоята "топла" светлина е около 3000 - 3 500 градуса К.

Дразни фабричния ксенон на много марки автомобили включително и т.нар. премиум марки, в т.ч. и в комбинация с лед дрл осветление или само лед фарове. Очите ми са силно чувствителни към кофти светлина и понякога ми идва да си ги затворя при разминаване с ... да не правя антиреклама. Да не говоря пък за трошки с 100ватови крушки, които са в пъти по-опасни, с ти си взел да мрънкаш за китайския ксенон