Коментари - Експлозията на Starship и формулата на Илон Мъск за "успешен провал" | IT.dir.bg

Коментари - Експлозията на Starship и формулата на Илон Мъск за "успешен провал" | IT.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Тръгнаа къде Марс, после кривнаа към Луната, сетне се врътнаа на лево, че на десно и ... Нема ли некой германец останал, че да им направи ракета, щото пак трябва с дилиджанса до Луната да одат.

Ей, много ракетостроители :) Ракетостроител, милиционер, ракетостроител, милиционер... ;)

За Станков заличаването на ракетната площадка от Н-1 е абсолютен успех за съветската космическа програма. Полет до 32км на старшип е тотален провал. хахахахахахаха

Налъма на макс вгз на хехе

По мое скромно инженерно мнение - да откажат 6 мотора от 33 си е провал. Да, има приказки че било от боклуци по стартовата площадка - ама стартови площадки за ракети се правят от има няма 60г. Всичко там трябва да е абс ясно, вкл и колко да е дебел бетона, какви марки цементи, арматура и как да е оформена площадката под двигателите. Отказа на толкова много мотори е провал. Отказа на механиката за разделяне на степените също е провал.

_stankow

"Отказ на механиката за разделяне" настъпва и при надкритична деформация на коя да е от двете степени. Вследствие на максималното натоварване и несиметричната тяга от отказалите двигатели. Така че "О" точката на максималното аеродинамично налягане, съвсем не е преодоляна успешно.

Как да стабилизираш 120 м термос, от който 100 тона течност се изливат от дъното, той е наклонен и течността се клатушка на всички страни. Центърът на тежестта е изнесен в капачката, а ти се опитваш да го балансираш, като прилагаш сила в най-отдалеченото от центъра място - дъното. И най-малкото разминаване от оста на движение, създава рамо, следва създаване на въртящ момент, както при колите със задно задвижване. Следва още изместване на силата от оста на движение, повишаване на въртящия момент - неконтролируемо

Стар шит

Голямо викане, голямо плюене. Това е тест. Нали за това се правят тестовете - да се види дали всичко работи както е планирано. Не става дума за официална мисия, а за проба. Видя се, че не всичко работи според очакванията, целта е да се вземат под внимание нещата, които не работят както трябва и да се отстранят съответните проблеми. Какъв "провал", какви щуротии?

Ц, ... довлачиш ли нещо до стартовата площадка, очаква се да тръгне ...

"Видя се, че не всичко работи според очакванията" :)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

С оркороби няма смисъл да се спори. При русоробите сивото вещество е постоянно липсващо

_stankow

>>>Видя се, че не всичко работи според очакванията По-лошо, видя се, че всичко работи точно според очакванията. На трезвомислещите... >>>нещата, които не работят както трябва Нещата, които не работят както трябва са двигателите. Иначе системата за управление: 6+ С 31 проблема успя да изтегли изделието до 32 км височина. >>>целта е да се вземат под внимание А защо не ги взема под внимание ? 11 прототипа изгориха, всичките неуспешни стартове, завършиха с пожар на двигателите. Тестовете за запалване на място също не бяха добри. Защо трябваше да пускат ? Дали защото в края на април е планиран полет на конкуренцията - Старлинер на Боинг, с екипаж към МКС ? Почнат ли инженерите да се съобразяват с поредното конюнктурно обстоятелство, да ги пришпорват началници, финансови директори, маркетолози и PR-и - нищо добро не чакай !

Е щом СВО на Путин върви по план, що да не броим и старшипа за успешен? А, друзя?

Американските провали, са най-успешните провали!

Да така е. Аджайл методология в Спейсекс има от началото още. И итерациите са с прототипи за горене. Този опит се очакваше да се стартират поне голям брой двигатели заедно - което не се е случвало до сега. А прототипа излетя и летя над критичната точка на свръх натоварване. Да огромен успех е. А цялата ракета дори като прототип е по-ефтина от всяка мисия на коя да е руска ракета. Дори тази която се наложи да я заменят за да си приберат кенефа и да останат астронавтите им по дълго на станцията.

_stankow

>>>летя над критичната точка на свръх натоварване. Да огромен успех е. Неуспех е. При тази "критична точка" настъпиха деформации в конструкцията. Затова и степените не можаха да се разделят. Твърде много компромиси се направиха и с материала, и с дебелината му, и с начина на заваряване. Отказаха се от композитите (не че те са без недостатъци). Вечната война между теглото и якостта. Така е в авиацията, още повече в космическата индустрия.

обществото толкова затъпя,че се появи понятието "успешен провал"????Тогава след колко години и десетки милиони долари да очакваме следващия???

Ами чети бе, тъпак. Следващия опит ще е до края на годината. Провала зависи от крайната цел, а тя е далече. В провал ще стане ако се откажат от този проект. Дотогава всяка стъпка напред е успех.

"Дотогава всяка стъпка напред е успех." И за руснаците ли е така или мерим с двойният аршин?

Ами то си го пише! По евтино и бързо е малък екип да изчиства грешка след грешка, отколкото голям такъв години наред да констриутра "съвършенния" продукт. Ама то трябва да имаш поне 5-ти клас за да го разбереш!

Да си призная, че цяла нощ празнувахме с нашта група в чест на този еврейско-американски провал. Нищо друго не може да топли нашите души така както, едно насиране на Краварите. Обеден съм че поне 5 години няма да посмеят да повторят фокуса с този тенекиен бидон. За толкова време Русия и Китай ще колонизират цялото Слънчево Система. Честито на губещите от колективния Запад и печелишвата Нова Сила, която се надига от Изток. Ний от ПАртия Възраждане ще се постараме да отварям все повече българи, за да се наведат към ИЗток месту кам Запад!

Навеждането на Изток оголва задника на Запад. Но за Изрожденци това е любима поза.

Накъдето и да се обърнете, задниците ви все ще стърчат

Направо си като възродения Данчо полицая :)

Успешен провал = може да се насерем, но няма да се изложим! цирк!

Чети бе, крети, чети! Още преди старта даваха 505 вероятност за успех и какви са целите. Голяма част от тях са изпълнени. В случая е въпрос на гледна точка - чашата е наполовина празна или наполовина пълна.

тоа трева да сложи по мощни двигатели отгоре на кукурузняка . на око се вижда, че тръгва да се климбури и тия отгоре не смогват да го стабилизират

Амчи да! Амчи защо не? Щом може провалът на ПП-ДБ да е успешен, защо да не може и провалът на Мъски да е успешен? Важно е да си направиш реклама, да гледаш усмихнато и уверено напред и да връткаш балъците. Амчи да, те целият Запад това правят през последните 40 години и така извръткаха бая народ!

А нещо за провала на Путлер няма ли да кажеш? или всичко върви по план със строго определените графици?

На този хахо Мъск и предишните му ракети се разпадаха, но накрая ги направи както трябва и сега е практически монополист на пазара. Шансът да повтори същото и сега е доста голям. В крайна сметка всеки негов успех е успех и на човечеството като цяло, за което заслужава адмирации.

_stankow

>>>направи както трябва и сега е практически монополист на пазара По вашите думи излиза, че Мъск е монополизирал пазара, защото е направил ракетите "както трябва". Нищо подобно. Просто щатите издиктуваха на всички да ползват неговите ракети. Дори на Великобритания издиктуваха - вместо с руски ракети, както беше по договор, миналата седмица продължиха със стартовете на OneWeb с мъсковите ракети. Не защото са добри, а защото други нямат, забранено им е ! Понесоха огромни загуби по договора с руснаците и наново платиха на американците. Колко - не казват, но ако беше по-евтино, сигурно щяха да се похвалят ! Какво пък да кажат европейците, азиатците, африканците ? Няма къде да ходиш - или с американски ракети, или без спътници. Колко страни могат сами да си изстрелят спътници ? А без спътници в наше време не може. Само на Китай, Русия и Индия не могат да диктуват, затова и Китай, Индия и Русия сами си изстрелват спътниците.

виждам, че сте доста навътре в детайлите по темата, за разлика от мен, но не трябва да се принизяват резултатете на Мъск. Не може да му се отрече реализацията на някои революционни идеи като: многократното използване на ракетата носител, планиране на степените (а не изгаряне) в атмосферата до площадката на кацане (на практика, това е пълна 3D аеродинамика на ракета, нещо доколкото знам не е правено преди), двигател на метан и кислород с далечна перспектива за набавяне на горивото извън земята. Това изстрелване може да се счита за пълен провал само от гледна точка на перфектните изисквания за полет. Но пък е натрупан много опит, събрани са много данни в реални условия и т.н. Понякога неуспехите може да се окажат по-полезни от прикритите успехи. Аз не се сещам за ракетна програма в която да не са гърмяли ракети, при това работещи при далеч по-конвенционални режими. Само който никога не е правил лично нещо сложно не си дава сметка колко трудно е да нараш много критични системи да работят добре при това едновременно.

Въпреки всичко се оср..те.

Тия ги разправяйте на безмозъчните туитващи безмозъчни клоакьори ...