Как изглежда военното състезание между Китай и САЩ на технологичния фронт
Пекин вече води по брой патенти на година, а резултатите от това започват да придобиват конкретни измерения
Обратно в новинатаКоментари - Как изглежда военното състезание между Китай и САЩ на технологичния фронт | IT.dir.bg
Коментари
В статията се пропуска основния въпрос - финансовия. Какво може да направи САЩ с няколко милиарда и какво може да направи Китай със същите пари. Очевидно Китай с по-малко пари прави повече и то по-бързо.
Технологична надпревара между Китай и САЩ. Оная държава на север, дето си мисли че е някакъв полюс, никой не я брои за нищо. Хахахахахахахахахаха
Другите части от статията не се наемам да коментирам, но този шедьовър не може да бъде пропуснат: "Китайците могат да открият вълни с височина 10 нанометра в океана. Отделянето им от естествените вълни преди се смяташе за невъзможно. Всяка подводница обаче произвежда подобни нановълни с определен модел и посока." Гогов май наистина си представя, че подводниците разплискват вълни с 10 нанометра височина върху иначе равната като огледало повърхност на океана?! Не намирам точна информация за тия спътници, но нещо ме кара да си мисля, че става въпрос за спектрална разделителна способност в ИЧ спектъра. Ама какво ли разбира и моята проста кратуна =)
Лошо е и когато развита демокрация има такива способности, когато ги добие диктатура ще стане страшно.
Без да съм чел коментарите ми е ясно, че там където САЩ са водещи "УУУУ, военолюбцииии!", там където Китай са водещи "УУУу, кравари, некадърницииии!". :))))) И да, знам, че е различно. ;) На форума тука масово му се искат китайски локдауни, щото американските им се сториха много брутални... :))))
След пълния крах и грандиозното спукване на балона на великата, могучая и безаналоговата руска военна мощ, сега жалката русоробска пропаганда от нямане, с какво да се похвали вади жалки и унизителни нови опорни за китайска вече военна мощ. Тъжно, жалко и унизително. Басня: Един хулиган скочил да се бие с децата в съседния двор, разчитайки че ще се уплашат и избягат от свирепите му викове и закани, но изял самият той здрав пердах. Подсмърчайки и триещ прахоляка и сълзите си хулигана избягал крещейки: Ей, сега ще извикам батко! Ще видите вие!
Руснаците са номер едно! Китайците са страхливи а американците педали! Мечо е малко му ден, но заиграе ли се става страшно!
Кои са най-добрите университети в света? За един приятел питам.
Отговарям, като при изборите е, който брой гласовете или който прави класацията. Вижте обаче кой печели международните олимпдиади, ами Китай, там не става с лъжи, а с можене.
Не говорят за новата карта на Китай която показва руски и индииски територии като част от Китай ? Я да ви сецна малко ентусиазма капейки
Можеш да се сецнеш само в кръста, педерсат глупав. Я дай сега картата да се посмеем, щото е пределно ясно, че е само в кухата ти глава.
Китай е далеч да стигне САЩ във военно отношение , особено след като идиота дядя Вова разпали война в Европа , военната индустрия на САЩ не можеш да смогне на поръчки, капитализира се яко и в небивал подем , правителството стартира нови проекти , а по света продължават да валят поръчки за още и още американско оръжие , нови общи проекти и сътрудничесъво със САЩ и то предимно от богато държави с възможности.
"Слабата" икономика на Русия произвежда десет пъти повече снаряди от цялото НАТО плюс Австралия. И както сам признаваш, американската военна промишленост работи на макс.
Затова всеки път, когато правителството направи някой гаф,пентагонът им напомня, че няма как да се противопоставят на Китай. Затова след толкова високопарни изказвания се изредиха на килимчето да се извиняват. То не беше Антони, Джанет.... Колкото и да не ни харесва, това е действителността. Този век ще е под китайска доминация. ФАКТ.
Това е състезание между лястовица - Китай и охлюв - САЩ. "Американските ВВС планират да имат 150 бройки от новия стелт бомбардировач". Американските ВМС планираха да имат 32 Зумвалт, ама след третия се отказаха. Излезе много по-скъп от предвиденото и с много повече недостатъци.
Гордостта на СИ не са някакви военни играчки а ГРАЖДАНСКИ САМОЛЕТИ. Китай няма свои самолети. НО, канадците спряха чрез ЕМБАРГО доставките на мотори за "китайския" самолет за вътрешни линии. Междуканенталният "китайски" самолет засега не е спрян от ЯМЕРИКАНСКИТЕ ПРОИЗВОДИТЕЛИ на МОТОРИТЕ и АВИОНИКАТА. Толкова за китайските "технологии". СССР също "построи първата" ЯЕЦ и изпрати "първия космонавт", но след 1 година САЩ построи АЕЦ със стотици пъти по-голяма мощност, която работеше десетилетия като част от електропреносната система а не като учебен център. Същото стана и в космонавтиката: САЩ кацнала на Луната няколко години след като СССР "първи" излетяха в космоса" а преди дни за 25-ти път руснаците се разбиха на Луната. Проблема на Китай е дивият им комунизъм. Егоцентрична затворена държава. Докато САЩ и във военната област работят заедно с Канада, Британия, Австралия, Япония. Това не се отчита в статията
САЩ отдавна отпаднаха от играта! Китайците ги ритаха в южнокитайско море още преди 20 г. Имот тигава САЩ са много кротки в онзи регион.
Китайската Народна Република, водена от Китайската Комунистическа Партия начело с другаря Си е първа икономическа сила в света! Това са фактите, другото е комунисти-момунисти, демократи-мемократи!
Ами хайде да видим моето момче сега. Ти бил ли си в Китай къде като какъв и говориш ли китайски? Че така си се хвърлил да защитаваш Китай със зъби и нокти. В Русия бил ли си къде по-точно и като какъв и руски знаеш ли? Да си се хвърля да защитаваш Русия със зъби и нокти. В Щатите бил ли си къде и като какъв и английски знаеш ли? Да се правиш на големия разбирач дето знае всичко? Някъде в европа бил ли си, къде и като какъв? И като е толкова хубаво и в Русия и в другата ти любов в Северна Корея и в Китай- ти защо се мъчиш в гадния запад и в пропадналата Европа?
Говоря Английски, почти перфектно, Френски също, Руски доста добре, Китайски на добро ниво, сричам малко на Испански. Бил съм всички континенти и на някои от тях съм прекарвал години. С други думи, имам лично впечатление за неща за които вие само може да сричате чужди думи. Накратко за поред път ти казвам излез от панелката и си отвори широко очите и ушите, защото от нещата които пишете мирише на омраза и тъпотии.
Или с други думи 1. Или си лъжец-фантазьор 2. Или цял живот никога нищо не си работил и си от кърлежите на държавна издръжка по партийна линия
Няколко пъти съм правил опити да гледам съвременни китайски блокбъстъри - няма такъв пропаганден боклук - милион пъти по-голям боклук от холивудската помия. Китайското кунг-фу е друг пример за въздух под налягане. Един китаец боксьор беше пребил няколко десетки кунг-фу майстори само, за да покаже, че всичко е лъжа и измама. Властите го бяха арестували след това. Това е достатъчно показателно, що за култура е китайската - пропаганда и горещ въздух.
А пък Марвел не правят такива филми :-). Там правите ли опити? И пак ви казвам нищо не разбирате от Китайска култура, просто обяснение за причината е, че подхождате негативно и с омраза. Вероятно не е толкова просто, вие си знаете. Да не говорим, че имате плоско, едноизмерно мислене. Ваша работа е да осмислите какво се опитвам да ви кажа и ако можете да се подобрите в добър смисъл, може и в лош, ваш избор.
Как изглеждат но след такава война света ще изглежда пълен тотал! Явно извратения елит мисли нещо за напред,че като гледам много взехме да им пречим.ЖАЛКИ ЗАПАДНИ У.РЕПКИ У.РЕТЕ!!! ВИЕ СТЕ НЕ ПО-МАЛКО ЗЛО ОТ ПУТИН!
Някога преди комунизма Китай са измислили барута. Само че именно европейците са направили оръжията и експлозивите. Някога преди комунизма Китай са измислили компаса. Само че именно европейците са световни мореплаватели и изследователи. И завоеватели ако щеш. Някога ама преди комунизма. Пък откакто дойде комунизма, нещо в Китай измислянето буксува. Но пък ето ти за пример Тайван- там са същите китайци ама там не е бил никога комунизъм. И са на светлинни години и по стандарт на живот и по иновации и производство твоя Китай. И е напълно нормално да буксува мисленето и измислянето и иновациите, тъй като самия комунизъм смята мислещите хора за врагове.
Изрично в статията е упоменато, че Китай бият САЩ по патенти! С това цялото ти писание отива в кофата. Стига си се напъвал да пишеш простотии, не си на необходимото ниво!
Хвалещите Китай са същите дето плюеха срещу мерките срещу ковит и твърдяха че тези мерки и нарушават правата. В Китай затваряха в цели градове хората по домовете заради ковит. Даже заключваха работниците във фабриките и не им даваха да излизат от там но същевременно да работят. Така няколко стотин китайци изгоряха в един пожар заключени в фабриката. Стандартният живот на китайците не може да достигне все още българския. Нивото на собствените технологии на Китай е все още на светлинни години от запада. Говорим все пак за собствени технологии а не това което са откраднали и копирали.
Отбелязва се, че потенциално « Sarmat » може « да унищожи площ, която надвишава размера на Франция или Тексас ». Rebelión Хуанлу Гонсалес каза, че само един руски ядрен комплекс « Посейдон » в състояние да унищожи няколко американски щата наведнъж, включително Ню Йорк и Ню Джърси.
Да, китайците са в страхотен подем, икономиката им се развива много бързо, правят огромни инвестиции във високи технологии и постигат резултати. С тяхната дисциплина до няколко години ще изпреварят САЩ. Но ако се стигне до военен конфликт ще стане страшно, може и земята да не оцелее.
Че самите китайци признават че огромен проблем със застаряващото население. Стандарта им на живот все още не може да стигне българския. Върха на китайските технологии към днешна дата е чип еквивалентна intel от 2019. Вътрешния пазар на имоти се срина. И изпитват огромни затруднения след като американските компании си изтеглиха производствата от Китай.
Същите безсмислени статии ("сравнения") като преди войната между Русия и НАТО. Не се научи Редакцията!
Китай не е нападал страни, извършвал колонизации, интервенции, прокси войни, цветни революции, икономически санкции, налагане на неолиберални прогресивизми. Една друга страна с бази по цял свят обаче ги прави тези неща и после крещи, че другите са агресори и диктатори.
Спокойно, колонизират африка, ще колонизират сибир и средна азия, наред с това са доста лъжливи и крадливи, а и ви пожелавам да наложат системата си за социален рейтинг... Да сме живи и здрави да доживеем китайската хегемония и да си пишем пак в дир.чайна.дейли.
Инвестират тикво проста. Ма за разлика от Световната Банка създават работеща икономика. Световната Банка гарантира заробването и унищожаването на икономиките, на всички които не са от клуба. Тук какво стана за 33 години? Нима не можеше да има земеделие и лека промишленост? Туризъм? А? Какво стана? Най-умиращата колония на САЩ в света стана. Да, социалният рейтинг и новите модели за контрол на раята са факт в Китай. Въпросът е кой ги измисли и продаде преди години? Чул ли си за великият милиардер Питър Тийл, приятелчето на Мъск? Защо живеете с илюзии? Има глобална хегемония на капитали. Малко са държавите, които могат да си позволят да се пазарят за начина на имплементация на новата фараонска религия по намаляне на населението и климатичен фашизъм. Моделите на управление над Китай не могат да се приложат директно в ЕССР или Русия. Народопсихология и размери променят всичко. А Китайската хегемония гарантирано ще е по-добра от досегашният идиотизъм на ционистка Америка. Пътят на коприната 2 не се създава да краде а да продава. Всичко, което Америка прави във външната си политика води до унищожения и войни. ЗА ТОВА ИМА БРИКС. ХОРАТА ИМ ПИСНА.
И какво лошо има в социалният рейтинг? Докато аз блъскам на работа от 4 сутринта за еко-джипка и докато държавата ме търмъчи с акциз, СО2 и други измислени данъци, лентяите на цоциал цоцат биричка в парка от 9 до ХХ. Това не е седмица, месец, два, това продължава с години. Къде е справедливостта?
Бил съм над 20 пъти в Китай и ККП я интересуват по отношение на хората следните неща - да имат храна, да имат къде да живеят, да няма престъпност. Може да се каже, че по всичко гореизброено са успели. В любимия ви САЩ имат хора на купони за храна, хората са по кофите и нямат жилище. За това се плюе по Китай 24/7, защото ако в САЩ и Европа случайно разберат, че ККП управлява по-добре масите, ще има революции. А засега Китай печели.
Колко пъти си бил в Китай, говориш ли Китайски, колко пъти си говорил с Китайци и какво мислят за държавата си? Вземи излез от панелката и пътувай малко из планетата, светът не е само Европа и Америка. После като го направиш това, ще разбереш, че ББС и СНН и не са светата истина, нито сбирките на крадците от ДъБъ и други умно красиви шизо-грантояди отразяват истината.
ако говорим за технологичния фронт някой да е чул китайците да използват американски части за своите военни, подчертавам военни а не перални, машини?! А спомняте ли си колко китайски части има само във Ф-35, по едно време даже им спряха полетите докато оценят дали не е застрашена национланата сигурност на САЩ заради това че си купуват китайски части, и дори цели агрегати, за такива високотехнологични самолети;)
а Русия направи Луна 25 и танка Арма..ха.ха.ха
В Украйна продължава „доброволната“ мобилизация. Във видеото град Запорожие. По какво се различава от тоталната мобилизация, ще видим съвсем скоро... https://rutube.ru/video/ca78615a2318c0b4201809cb7e573a7d/
Кога и кого е победила китайската армия
Последните 10 години армията на Краваристаня? Не висяха ли по колесниците? Не оставиха ли оръжие за милиарди на талибаните? Аре бегай бързо.
китайските доброволци скъсаха шушоните на армията на ООН в Корея;)
И нито дума за Русия в тоя чаршаф. Все едно не съществува.
Абе… Брус Ли, Джеки Чан и още куп други звезди ги знам от холиеуддки филми… Защо ли?
Бе голяма работа са китайците. Колкото две Русии голяма
Омръзна ми от идиоти и писанията им! То не бяха чипове, то не бяха високо технологични боклуци! Един прост домат немогат да отгледат. Въртят го, сучат го и ако на вид го докарат на вкус е .... кръгла нула! Та като се изучат за доматите ... ще минем и нещо по-сложно ... пп За по-недосетливите - не пиша за китайците, те си отглеждат ориза ...
Китайците нямат нито едно Значимо откритие за света парна машина ДВГ Електричество ядрена физика даже за ужас на всеки китаец ТЕЛЕФОНА е измислен в Европа
Добре, перемогваш. Да видим до кога ще ви стигнат джобните да платите новите цени на тока, водата, храната. Щото демократично растат яко.
Сериозен спад в соростроляжа. По два капута на статия отделят. Преди по десет. Явно има смяна на паричните потоци:)
Я ми кажете, колко войни е отворил Китай и къде. После да посочи кои богатства, роби и умове е откраднал пък за технолигиите ще си говорим после. Като например за влак с над 900 км/ч в тръба с лек вакуум.
Тайван, Тибет, Непал … на всички съседи им е писнало от китайски набези.
Велики руски или китайски иновации и изобретения за последните 100 години? Щото западните такива могат да се опишат в цяла енциклопедия.
Успяхме да уцелим луната. Докато индийците с американските технологии кацнаха на луната. Сега чакаме да видим дали китайците ще успеят да направят подобно постижение.
От Посолствата да си отворят тубата и да напишат: Most expensive chinese cars. Сядате и зяпате. После ще си говорим пак. Волво/Полстар и Лотус са китайски компании. Ма няма кой да чете.
То като се замислиш китайците са измислили барута. Ама барутните оръжия ги измислиха европейците. От друга страна нещо не виждам великите китайски изобретения и иновации. За руски такива да не говорим.
ти, случайно залюхан русоробе, да не тръгна да сравняваш китайските брички със Мерцедес,Ауди,БМВ,Тойота,Крайслер и Дженерал Мотърс.....Уау, дотам ли изпаднахте. Разбирам да ми пробутваш Лада и Москвич, ама вече явно залагате на Панда,вместо на Медвед. Впечатлен съм....има подобрение при вас. Да не забравяме и хладилниците Мраз :)))
Пусни си в тубата сърч малоумнико. Китайският пазар е бъкан с иновация и неща дето написаните от теб ползват. ОТ ГОДИНИ. Живи са само щото Китаеца има мноого пари. Ма много. И трябва с нещо да се прави на важен. Ма споко де. Са с деиндустриализацият на Европа ще проговорите Турски и Китайски за нула време. Щото Русия ви е враг и е виновна че сте миндили без армия, без лека промишленост, без земеделие.
Тия дето им се падат по две паници ориз на ден ли ще се мерят с американците ?
СЛУХОВЕТЕ ЧЕ ZAПАДА ZAГИВА И НАЙ ВЕЧЕ ЩАТИТЕ СА СИЛНО ПРЕУВЕЛИЧЕНИ ..ГОЛЕМИТЕ МОСКОВСКИ НАДЕЖДИ ОТИЧАТ В КАНАЛА ..И ТОВА ГО КАZВАМ НЕ АZ А НАЙ ГОЛЕМИЯ РУСКИ АМЕРИКАНИСТ ..УЧЕН КОЙТО РЪКОВОДИ РУСКИЯ НАУЧЕН ИНСТИТУТ ZA САЩ И КАНАДА ..ЧЕТЕТЕ И ZAМЪЛЧЕТЕ ППРОМОСКОВЧЕТА НЕДНИ : 29.08.2023 18:13:00 Директор Института США и Канады Валерий Гарбузов об утраченных иллюзиях уходящей эпохи Для самопознания России необходимы знания, а не мифы Валерий Гарбузов Об авторе: Валерий Николаевич Гарбузов – член-корреспондент РАН, директор Института США и Канады им. академика Г.А. Арбатова РАН. Идеи «суверенной демократии», «глубинного народа», устремленность к традиционным ценностям прямо наследуют антизападную «теорию официальной народности» графа Уварова. Ян Ксаверий Каневский. Портрет графа С.С. Уварова, президента Императорской академии наук. 1844Уходящая эпоха уносит с собой многое: умирают иллюзии и надежды, разрушаются мифы, появляется новая реальность, меняется жизненная среда. Забывается то, чем жили целые поколения..................... ==================================================================== ПРЕВОД : 29.08.2023 г. 18:13:00 ч Директорът на Института за САЩ и Канада Валери Гарбузов за изгубените илюзии на отминалата епоха печатна версия Русия се нуждае от знания, а не от митове, за себепознание Валери Гарбузов За автора: Валерий Николаевич Гарбузов, член-кореспондент на Руската академия на науките, директор на Института за САЩ и Канада Академик Г.А. Арбатов РАН. Отминаващата епоха носи много със себе си: илюзиите и надеждите умират, митовете се разрушават, появява се нова реалност, средата на живот се променя. Забравяйки това, което е живяло поколенията. Често управляващите елити на авторитарни и тоталитарни политически режими съзнателно формират утопични идеи и митове, целенасочено разпространявани сред масите. Подобна масирана манипулация на съзнанието на обществото веднага поражда утопична картина на светоусещането на милиони хора, което прави възможно обединяването на различни политически и социални групи около национален лидер в името на конкретна цел. Той обаче е и мощен инструмент за дългосрочно задържане на личната власт. И руската история в никакъв случай не е изключение. Не е тайна, че обвинението във външнополитически експанзионизъм никога не е напускало Русия, преследвайки го през цялото й историческо развитие. Именно той стана един от двигателите на формирането на руската държава. Тази тенденция се проявява през годините на съществуването на раннофеодалната староруска държава Киевска Рус през 9-12 век и през специфичния период на феодални междуособици през 12-15 век и по времето на московската централизирана държава от 15-18 век и след образуването на Руската империя през 1721 г., когато евразийският континентален експанзионизъм се превръща във фокуса на често агресивната външнополитическа дейност на Русия, което я превръща в най-голямата сила в света до началото на 20 век. Митът за световния комунизъм Болшевиките, дошли на власт през октомври 1917 г., с ентусиазъм вдигнаха знамето на руския континентален експанзионизъм. Вярно, придадоха му комунистическа окраска и световен мащаб. След руската революция от 1917 г. управляващият елит на младата съветска република възприема експанзионистичната идея за световна пролетарска революция, в която искрено вярват първите съветски болшевики (Зиновиев и Каменев, Ленин и Троцки, Сталин и Бухарин). Малцина от тях се съмняваха, че след октомври 1917 г., след Русия, революционен пожар ще избухне в останалия свят и цяла Европа (и дори Америка) със сигурност ще бъде съветска. Особен революционен радикализъм идва тогава от Троцки, който се обявява за главния организатор на Октомврийската революция и идеолог на перманентната революция - непрекъснат революционен процес в световен мащаб. За организиране на световна революция през 1919 г. в Москва е създадена неговата централа Коминтернът, който формира свои секции – национални комунистически партии и се превръща във външнополитически инструмент на бързо разрастващата се съветска империя. Скоро обаче стана ясно, че тази идея е само празен мит, неосъществима утопия. През 1943 г., под натиска на съюзниците от Антихитлеристката коалиция, Коминтернът обявява своето разпускане. Съветска митология Държавната пропаганда на СССР през 60-те и 70-те години на миналия век е изградена около няколко трика, които формират съветската външнополитическа митология. Една от тях беше тезата за американския империализъм, който превзема цялото земно кълбо и пречи на останалия свят да напредне към светлото комунистическо бъдеще. Фактът, че външната политика на СССР през годините на Студената война е нейният огледален образ, днес малко хора се съмняват. Двете суперсили взаимно се възпираха, използвайки на практика едни и същи инструменти за създаване на собствени сфери на глобално геополитическо влияние. В същото време в съветската научна и учебна литература широко разпространение получава друга теза - за историческата обреченост на капитализма, навлязъл в последния си етап - империализма, и за трите центъра на междуимпериалистическите противоречия (САЩ, Западна Европа). и Япония), чието натрупване ще доведе до неизбежната му смърт и победа на световния комунизъм. Основните отряди на антиимпериалистическото движение бяха обявени за три основни освободителни течения: страните от социалистическия лагер, световното комунистическо движение и националноосвободителното, антиколониално движение, чрез чиито усилия се изгради мощната империалистическа стена, която пречи на прогресът на човечеството трябва да бъде унищожен. Изострянето на противоречията на империализма, разпадането на неговата колониална система, засилването на политическата реакция, дълбоката криза на буржоазната политика и идеология бяха обявени за симптоми на "общата криза на капитализма", обхванала западното общество. Тази утопична теория съществува от десетилетия, разпространявайки се в СССР и страните от социализма, без никога да бъде поставяна под въпрос. Такива утопични догми бяха заложени в Третата програма на КПСС, приета от 22-ия конгрес на КПСС през 1961 г., насочена към изграждане на комунизма в рамките на 20 години, и в новата й редакция, приета от 27-ия конгрес на КПСС през 1986 г., която се основаваше на утопичната доктрина за "развития социализъм" . Всеки път идеологическата срамежливост на несменяемия съветски партийно-държавен елит, потапяйки обществото в свят на илюзии, водеше до създаването на фалшива картина на света. Еволюцията на капитализма Реалността обаче (както често се случва) се оказа съвсем различна. „Общата криза на капитализма“ никога не доведе до победата на световния комунизъм. Напротив, Съветският съюз се разпадна под тежестта на дълбоки вътрешни противоречия, а заедно с разпадането му рухна и системата на социализма, която беше стигнала до задънена улица. Световното комунистическо движение се оказа в дълбока криза, като никога не постигна целта си. На Запад ситуацията беше различна. Преодолявайки кризите, западният капитализъм не умира, а се развива предимно в социалистическа и неолиберална посока. Следвайки правилото „ако искаш да оцелееш, промени се“, тя ставаше все по-регулирана от държавата, все по-хуманна и привлекателна за собствените си граждани. Социалната отговорност на държавата и бизнеса се превърна в норма на западния свят. Тази способност на капитализма, под влиянието на кризи, бързо да се адаптира, освобождавайки се от собствените си пороци, постоянно да се развива и усъвършенства, се оказа извън визията на „гледащите“ съветски мислители. "Стари песни за най-важното" Днес, на вълната на антизападните настроения в атмосферата на псевдопатриотична лудост, обхванала населението на Русия, което редовно слуша „стари песни за главното“ и което с удивителна лекота, наивно и необмислено възприема тези на тотална държавна пропаганда, създават се нови митове, а с тях се формира и съвременното утопично съзнание. Тези митове се разпространяват ден и нощ от ново поколение добре платени професионални политически манипулатори и множество водещи на телевизионни токшоута. В условията на пълзящата реставрация на сталинизма усилията им въвеждат нови догми - за кризата на глобализацията и целия "англосаксонски" свят (какво би означавало това в 21 век?), за нова антиколониална революция (в света са останали само 17 колонии!), за загубата на американското господство (и това след разпадането на СССР?), за голямата световна антиамериканска революция, за упадъка на Запада като цяло ( второто идване на „общата криза на капитализма“?!). Трябва да има солидни основания за подобни твърдения. съществуват ли те Нека се опитаме да го разберем. Неформални империи на съвременния свят Доминирането на Съединените щати е обективен, постоянно действащ фактор, който започна процеса на своето формиране от началото на 20-ти век и съществува (за дълбока тъга на съвременните домашни псевдопатриоти) и до днес. Вярно е, че мащабът на този фактор, както и характерът и формите на неговото проявление, са еволюирали. През почти 250-годишния период на своето съществуване и развитие, благодарение на глобалната експанзия на Съединените щати през 20 век, тя се превърна в "неформална империя на съвременния свят", проникваща и едновременно интегрирайки почти всички страни и континенти. Това е, което се превърна в дългосрочен стратегически курс на Съединените щати - "нация на всички нации" и суперсила на модерността. Днес Съединените щати, произвеждащи 25% от световния индустриален БВП, продължават да бъдат икономическият гигант на съвременния свят. С помощта на 12 военно-политически блока и повече от 1000 военни бази и съоръжения, разположени в стратегически важни региони на света, те осигуряват своето глобално господство: американското военно присъствие е регистрирано в повече от 80 страни по света. Съединените щати са ядрена суперсила, която поддържа световно лидерство в области като световната икономика, финанси, военни, иновации, преки инвестиции и култура. Те все още запазват своята привлекателност, както се вижда от неизчерпаемите масови потоци от имигранти от всички континенти. Приблизително 1 милион души пристигат в САЩ всяка година. С повече от 70% (8150 тона) от световните златни резерви, САЩ са безспорен лидер по отношение на златните резерви. Това ви позволява да поддържате позицията на щатския долар като световна валута. И въпреки че едва 3% от руснаците днес вярват в неговата надеждност (парадокс: около 60% от руските граждани държат спестяванията си в долари, чийто обем е рекордните 226,6 милиарда!), в дългосрочен план той продължава да бъде най-популярната и стабилна валута в света - основната световна резервна валута. Американското глобално господство предизвиква различни реакции – от отхвърляне до подкрепа. В света почти 70% от населението признава лидерството на Съединените щати и като цяло се отнася положително към тази власт. В същото време антиамериканизмът винаги е съпътствал движението на Съединените щати по пътя към геополитическата среща на върха. Постоянното отхвърляне на тази суперсила продължава и днес в страни като Йордания, Китай, Палестина, Пакистан, Ливан, Северна Корея, Русия, Беларус, Куба, Австрия, Словения, Венецуела, Иран. Антиамериканската външна политика на СССР, насочена към противодействие на Съединените щати и целия Запад, навремето помогна за създаването на алтернативна социалистическа империя, която просъществува само няколко десетилетия и се разпадна поради собствената си нежизнеспособност. Неговият глобален колапс трябваше да бъде добър урок за цялото човечество. Всякакви опити за сглобяване на нова антиамериканска коалиция в глобален мащаб (упорито предприети днес от руските власти, обхванати от желанието да „върнат загубеното“) едва ли ще доведат до успех. Интересите на повечето държави по света са твърде интегрирани в американските, формират стратегическа взаимозависимост между тях и по този начин възпират всеки агресивен антиамериканизъм. След като предизвика Съединените щати и започна своя възход преди повече от 40 години, Китай следва подобен път на САЩ, завладявайки все повече и повече нови пазари и сфери на влияние по цялата планета. Превърнала се в световна фабрика, тази сила е на ръба да се превърне във втората „неформална империя на съвременния свят“, основният (след разпадането на СССР) глобален конкурент на Съединените щати. Въпреки това факторите, които гарантират имперското бъдеще на Китай, вероятно са различни. Според макроикономическите прогнози през следващите 10 години Китай може да изпревари САЩ по отношение на номиналния размер на икономиката. Този процес ще бъде придружен от борбата на юана срещу долара и възможното изместване на последния от позициите на световната резервна валута. ще стане ли Все още е трудно да се отговори на този въпрос. Но дори и да се случи, светът без съмнение ще го очаква голяма промяна. Така днес на планетата има само две неформални империи – САЩ и Китай. Русия е бивша империя, наследник на съветската суперсила, която преживява изключително болезнен синдром на внезапно изгубеното имперско величие. Фактът, че Русия днес има ясно изразен постимперски синдром, е по-скоро трагичен модел, отколкото историческа аномалия. Неговата особеност е, че не се появи веднага след разпадането на СССР през 1991 г., а се почувства много по-късно, с идването на Путин на власт. След повече от 30 години забавеният синдром, на чийто възможен произход преди това не се придаваше голямо значение, стана заплашителен. Три геополитически програми В днешния свят има само три сили със собствени глобални програми: САЩ, Китай и Русия. На първо място, Съединените щати, които през цялата си история оформят собствена геополитическа програма, основана на идеите на американската изключителност и месианство, универсализма на американските ценности, американското господство и неоспоримо лидерство. Преследвайки политика на глобален експанзионизъм, разпространявайки собствените си ценности и институции извън границите си, превърнали се в неформална империя на съвременния свят през втората половина на 20-ти век, те отдавна са си осигурили статута на основна суперсила на планета. Китай сравнително наскоро пое по пътя на формирането на собствен глобален курс. Неговите основни етапи бяха реформите на Дън Сяопин, политиката „Един пояс – един път“ и концепцията за „Създаване на общност с обща съдба за човечеството“. Всички те по един или друг начин са насочени към постигане на водеща позиция на Поднебесната империя по пътя към световния прогрес. Едно нещо е ясно: САЩ и Китай са двете неформални империи на съвременния свят. Освен това и двете империи, родени в различни части на света, в различни епохи, са много сходни по отношение на методите за разпространение на тяхното глобално влияние. Неслучайно основната конфронтационна ос на съвременния свят е именно между тях. Русия има своя собствена - специална - орбита. Като главен наследник на съветската суперсила, създадена върху руините на Руската империя, тя става заложник на собствения си имперски комплекс. Именно това обяснява сегашното й външнополитическо поведение и проблемите, които носи на света. Не е тайна, че след разпадането на колониалните империи всички метрополии изпитват неизбежна носталгия по изгубеното величие - така нареченият пост-имперски синдром. Тя се формира почти веднага, когато беше ясно, че бившата колониална мощ се срива. Например Уинстън Чърчил не беше много доволен от победата във Втората световна война, защото се случи нещо, за което той явно не беше готов. Отгледан и формиран в Британската империя, той не може да приеме факта, че тази империя се разпада пред очите му. Същото може да се каже и за неговия съвременник – генерал Шарл дьо Гол. Възпитан във френско общество с имперско съзнание, той не може да свикне с факта, че Франция безвъзвратно губи колониите си една по една. Но след като преодоляха своите имперски чувства, те все пак успяха да се адаптират към фундаментално нова ситуация. Русия, която днес преминава през изключително болезнен постимперски синдром, също се опитва да формира своя глобална геополитическа програма. Но все още е твърде нестабилен, нестабилен и еклектичен. Съдете сами: програмата (по-скоро набор от насоки) се основава на смесица от идеи на евразийството, „руския свят“, на агресивен антиамериканизъм, конфронтация с еднополюсния свят и „загниващия“ Запад като цяло. Той също така съдържа идеите за "суверенна демокрация", "дълбок народ", копнеж по традиционните ценности и православната вяра. Цялата такава смес се държи върху консервативно лепило, което свързва нейните различни компоненти. В някои отношения тази смесица прилича на антизападните идеологически изобретения отпреди почти 200 години - „теорията за официалната националност“ на граф Сергей Уваров, постоянен президент на Императорската руска академия на науките и министър на народното образование на непълно работно време 30 години. Неговата триада „Православие. Автокрация. Народност” беше идеологическо въплъщение на руския монархизъм, който, наред с православието и автократичната власт, осигурена от подкрепата на народа, уж действа като надежден гарант за съществуването и величието на Русия. Що се отнася до консерватизма, който толкова харесва сегашната руска власт, той не е толкова еднозначен. В света няма един единствен, вечен и универсален консерватизъм. Това е текущо явление, обектите му на съхранение са различни, индивидуално е в различните страни. И консерватизмът, който някога е бил в Русия в началото на 20-ти век и понякога се приема днес като модел, едва ли е подходящ при сегашните обстоятелства. Съвременна Русия, която се оказа основният наследник на съветската суперсила и изпитва носталгия по предишното си величие и загубено влияние, в момента изпитва забавен постимперски синдром, въпреки малкия си дял в световната икономика, все още има силен експанзионист заряд и амбицията за глобално геополитическо влияние, която все още не е разкрита. Имайки богат опит в комунистическия експанзионизъм, свързан с дейността на Коминтерна, бързо създала сфера на собствено регионално и глобално влияние след победата във Втората световна война и незабавно я загубила с разпадането на СССР, съвременна Русия се опитва да далеч неуспешно за закъсняло отмъщение. За тази цел тя инициира създаването на нови интеграционни обединения (ОДКС, ЕАЕС, ШОС, БРИКС), като по този начин формира собствени геополитически полета и пространства. Същите цели бяха преследвани и от някога успешната енергийна стратегия на Русия, която се възприемаше в света не само като инструмент за осигуряване на надеждни пазари на енергийни ресурси, но и като ключов елемент в организирането на собствените сфери на глобално влияние. Опитвайки се да обедини около себе си на антизападна платформа бившите колониални и потиснати народи от страните от Азия, Африка и Латинска Америка, въвличайки ги в борбата срещу страните от „златния милиард“, който прокарва своето световно господство и доминираща в света от десетилетия, Русия днес твърди, че е лидер на „глобалното мнозинство“. Тя обаче все още не е успяла да се конкурира със САЩ и Китай и да се превърне в самостоятелен геополитически антизападен локомотив. А с помощта на новосъздадената държавна митология едва ли ще може. Целта на всичко това е съвсем очевидна – потапяне на собственото общество в свят на илюзии и съпроводено с великодържавна и патриотична риторика, неприкрито и целенасочено безсрочно задържане на властта на всяка цена, запазване на собствеността и политическия режим от сегашния управляващ елит. и интегрираната с него олигархия. В условията на информационната епоха, заменяйки реалностите с илюзии, Русия сякаш е замръзнала в миналото, все още разчитайки на царя-свещеник или друга твърда ръка на върховната власт, опитвайки се безуспешно да възвърне предишното си величие, изгубени владения и световно влияние. В тази връзка отбелязваме, че мнозина днес са склонни, според познавача на автократично-бюрократичната реалност М.Е. Салтиков-Шчедрин, за да се объркат две понятия: "Отечество" и "Ваше превъзходителство". Думите, изречени от великия писател в епохата на царизма, са актуални и днес. Сегашните домашни слуги на авторитаризма (като сатрапите на потъналите в забвение древни източни деспотии), очевидно напълно лишени от историческо съзнание, без колебание, с трогателна нежност искрено отъждествяват държавния глава със самата държава, временния владетел на страната с голяма национална и историческа константа. Срамно господа и унизително! Всеки народ, както всеки човек, има своя биография. Те дори имат собствена регистрация. А най-ценното е неговият уникален характер, който придава на всеки една специална индивидуалност и ексклузивност. Само познавайки го, е възможно да се изгради линия на цивилизовано и отговорно международно поведение, явна липса на което съществува в днешния свят. Но това не е всичко. Знанието, а не митовете за друг народ и държава, ни позволява да разберем не само него, но и себе си, формиране на цялостен и в същото време критичен поглед към собствената си страна, нейната история с всички трудни страници, нейните трудни и трагични минало, дори и да е примесено с илюзии, обзели обществото. Вярно, отдавна и безвъзвратно изгубено.
Съзтезние- американците измислят китайците крадат
аз съм бил собственик на доста китайски технологични продукти и често казано бяха боклуци. Щом не могат да направят телефон, таблет или телевизор, кво остава за 6 поколение самолет. Дори и като се има в предвид всичко е крадено от запада.
Не могат казваш…посочи ми един продукт, на който си собсъвеник, който не е произведен в Китай - ладата на дядо ти не се брои :).
сглобен в Китай е думата. Китай е един сборъчен цех, нищо друго. Иначе нямам никаква китайска техника, всичко е Германия, Южна Корея, САЩ, Япония и Швейцария. Сети ли се?
Че водещите държави в света са Китай и Америка. За руски технологии отдавна никой не говори. Поради тоталната изостаналост на Русия.
Изостаналите ви смазаха, объркаха ви всичката далавера. Щото са изостанали, ползват лопати и перални за оръжие. И икономиката им е фалшива. Вече в Русия масово са канибали. Перемога.
Една трета от американчетата искат да са Youtube или TikTok знаменитости. Повече от половината китайчета искат да летят в космоса, а вече и седемгодишни деца учат machine learning. Кой ще е напред при това положение на нещата е излишно да се пита.
Чия разработка беше?????? И защо е претъпкан с китайци?