Коментари - НАСА не успява да поправи телескопа "Хъбъл" | IT.dir.bg
назад

НАСА не успява да поправи телескопа "Хъбъл"

През ноември ще бъде изстрелян наследника на "Хъбъл" - телескопа "Джеймс Уеб"

Обратно в новината
| Редактор : Стоян Гогов

Коментари - НАСА не успява да поправи телескопа "Хъбъл" | IT.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Само $1.5млр. струва празна совалка.

"когато компютърът от 80-те години, който контролира научните инструменти, спря да работи" "Повредилият се компютър е инсталиран по време на петия и последен ремонт на телескопа през 2009 г." Гогов, 80-те години са от 1980-1989-та. Горе-долу 20 години преди 2009-та. Сега да не ми казваш, че през 2009-та са инсталирали компютър от 80-те години?

Никой и не очакваше Хъбъл да работи толкова много години. Това дълголетие на телескопа показва само, че е разработен много умно и е изработен качествено. След като го изстреляха имаше проблем със слънчевите панели, после проблем с компютъра, но десет години по-късно. Ако могат да идат хора да подменят компютъра, ще е чудесно. До колкото знам, Хъбъл и Уеб имат различни прибори, възможности и цели. Така че Хъбъл е нужен все още на науката. Дано успеят да го поправят.

Идеята за Хъбъл е прекрасна... но изпълнението-не. Още в началото се наложи да му поставят "очила" с операция на стойност 2 милиарда долара, защото от бързане бяха пропуснали няколко теста за 5000 долара и чак на орбита разбраха че оптиката е дефектна.

Глупости на търкалета. Особено за очилата и стойността от 2 милиарда. За 2 милиарда щяха да си изстрелят нов и да им останат пари. Дефекта е в част от огледало, което е нямало как да се установи на Земята, тъй като няма как да се направят тестове на светлинни години разстояния.

Само изстрелването на совалката за тази мисия за ремонта струваше 1 милиард долара, както и всяко друго нейно изстрелване....

Куда шъ падне сега?

тъжно, но всяко нещо с времето си. Времето на "Хъбъл" май свършва :(

Нищо ново, под старото Слънце! Телескопа "Хабъл" работи на същият принцип, както и телескопа-кладенец в неолитния храм в село Гърлото: Наблюдаваното нощно небе се отразява в огледален образ в кладенеца на подземния храм и свещенник със знания по Астрономия провежда наблюденията върху отразения образ на звездите в кладенеца.