Коментари - Преди четвърт век се появи Windows 95 | IT.dir.bg
назад

Преди четвърт век се появи Windows 95

Това бе една от ключовите версии на операционната система

Обратно в новината
| Редактор : Стоян Гогов

Коментари - Преди четвърт век се появи Windows 95 | IT.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Жена се обажда на съпорта на Майкрософт: - Здравейте, имам инсталиран Уиндоус'95 на компютъра от две години, и досега не е забил нито веднъж. Можете ли да ми подскажете къде бъркам?

И от съпорта отговарят: - А пробвахте ли да включите компютъра?

А ! Стига бе ! Колко време мина ...

Има една английска поредица IT Crowd - за двама компютърджии в една англиска фирма, които поддържат компютрите. Когато някой им се обади те не казват нищо, а директно питат по телефона - ай ти отдел, рестартирахте ли? Уиндоус 95, 98 и милениум бяха известни преди всичко със своята нестабилност. Постоянно забиваха, постоянно се рестартираха, постоянно се преинсталираха. Мрежовата версия 2000 бе много по-стабилна, честно казано се "родих" когато минах на нея. Чак в ХР бяха отстранени тези проблеми, за простолюдието. Много харесвам Уиндоус 8.1, жалко че наближава края на жизнения му цикъл, а 10 е толкова проблемна операционна система, че може да се наложи отново да мина на Убунту. По едно време използвах паралелно у дома и в работата уиндоус и линукс и честно казано ако не правиш някакви велики неща няма разлика - нещата просто си работят. При линукс проблемът са игрите (не използвам кад програми), за дугото не знам как е.

многозадачност е въведена много преди Windows 95 ( и NT). Да неговорим за TCP/IP протоколите. Windows 95 използва доста не ефективно intel процесорите, което е валидно и за неговите наследници.

Детето на Бил Гейтс отива да го пита: - Тате, какво е многозадачност? - Чакай да форматирам дискетата и ще ти покажа...

класика, сега го набъхтили с кви ли не глупости дето не ти трябват

тогава не те следяха, а сега.....

Уиндоус 95 го помня от училище, но слабо. Учих се на 98 SE, което си бе много подобрена версия на 95. И двете имаха твърде много проблеми. Имам чувството, че цяло поколение израстна със спомена за операционна система, която за да работи нормално има нужда от преинставация през месеци, понякога дни. Милиони хора по света си изкарваха хляба с преинсталация на уиндоуси и офиси (пиратски и не). Как не ми хрумна тогава да го правя и аз не знам, грешка бе че не опитах.

Хаха че то и сега доста народ изкарва някой лев от преинсталации на бозата.Иначе ме кефят как само променят малко графичния дизайн и пускат като нов продукт. Вярно е ,че са въвели и доста нововъведениявъв времето, но поначало им е сбъркан проекта и те го знаят,не случайно използват линукс да си хостват техните сървизи.

С win95 първия едишън стартирах през 1998. Сега съм комп. спец в комп. фирма и печеля добре! Да жУвей Win95, преинсталирах го всяка седмица и така се научих...

"Спец-а" като не знае как да оправи Уиндоуса и го преинсталира. ;)

Хаха, не-спецовете си личите отдалеч! Естествено, че ще преинсталира. Да диагностицираш сериозен проблем в Уин и да го отстраниш е несравнимо по-трудоемко, включително невъзможно понякога предвид затворения код, отколкото просто да го реинсталираш, особено за маловажни потребителски машини. Да не говорим, че по онова, и по на Уин98, времето нямаше интернетче да чукнеш вътре и да видиш кое-как, а трябваше всичко сам с дни да издирваш. Ама важното е, че вие "спецовете" винаги сте на място да се подиграете на някого по въпроси, които винаги сте решавали чрез Гугъл.

Ъмм, специалиста, надявам се, че нямаш деца... че ако се закашлят, сигурно ще им теглиш ножа за по лесно и ще си направиш нови...

Имаше виц по повод Win 95: Има три черни дати в човешката история: Хурошима 45, Чернобил 86 и Widows 95...

А Windows 3.1 няма ли да му честваме годишнина в крайна сметка и с него сме работили ?

И него го помня. С едни огромни иконки в едни рамки за прозорци и десктопа при мен бе като от шестограми на жълт фон, не знам дали стандартен. Пускаш си компютъра (някакъв 386 DX) и отиваш за 10 минути другаде, да си вършиш работа, докато се зареди. Трябваше голямо търпение. А картинки от интернет се зареждаха на линийки. После съм се удивлявал на разни пускащи програми като Eclipse, че се зареждат още по-бавно от Win 3.1 на 386 DX. Като не може да се отвори програма над половин час. Не случайно Java-та има славата на супер бавна. То и е логично с тази виртуална машина.

Ти нещо не си в час май, когато си пускал 386 dx най-вероятно не си виждал интернет. Първата версия на Eclipse е през 2004. А първата версия на java и то бета е пусната 1995 та. Та едва ли си виждал тези неща на 3.11 с 386 цата

DX беше 486

Това за Eclipse бе сравнение със сегашно време. Че сега пускаш компютъра и е зареден след десетина секунди. Че в сегашно време така се зареждат само такива тежки програми тип Eclipse на Java. Не случайно ако търсиш в Гугъл "Java speed" и ти излизат стотици милиони резултати. Уж постепенно оптимизират, но това да имаш междинно излишната виртуална машина, е логично да бави. На разни тестове преди на езици, Java е била десетина и повече пъти по-бавна. А най оптимизиран е Perl, за неща дори по-бръз от C, въпреки че ползва него. Но тези вече преминаха основно на по-удобният PHP, измислен от програмист на Perl. Това основно за web. За другият да си търси в Гугъл "386 DX" и да си чете.

Win 98 OSR2 кърти миФки!

Моето копче за ракетата все още е под '95.

но никога не са били под 95, тяхните системи са много по-стари, че и специално изработени за целта

И работили още на флопи дискове.

Win 95 беше класика!

Правен набързо и през пръсти бклук...

То на всяка система интерфейса е по разбираем от на десетката... Десетката е като всички останали предходни, но добре разбъркана с миксера...

въпрос на свикване, същото е всеки път като сменяш ОС. някога пробвах да мина на МАС ОС и да ти кажа в началото си е голям ужас. После свикваш и нещата си вървят. всъщност като се замисля самата ОС е почти без значение, важното е само да върви и да не прави проблеми. така или иначе не самата ОС ти върши това за което ти трябва компютъра, а разните програми които пускаш на нея. въпроса е именно това което пускаш на нея да ти върви и да е удобно.

Десятка,не десетка

десѐтка — съществително име, женски род (тип 41) редактиране Значение мн. десѐтки, ж. 1. Цифрата на числото десет. 2. Съвкупност от десет единици или от десет еднакви предмета. Състезанието завърших в първата десетка. 3. Разг. Превозно средство с номер десет. 4. Карта за игра с десет знака. 5. Група, състав, отбор от десет души. • Уцелих десетката. — Попадам точно в целта; постигам успех в нещо.

Пропуснах да добавя: десятка е грешно изписване на десетка.

Уикиречник: Беседа:десетка Шаблон:Съществително нарицателно име погрешно изписано с "Е" поради говорните дефекти в езика на местното население

На десетката конкретно интерфейсът е правен буквално за идиоти, от всеки пол, цвят на кожата и ниво на образование. Ако наистина точно този интерфейс ти е неразбираем, моите съоболезнования за тежката ти умствена инвалидност.

Леле, леле, форумния специалист си каза тежката дума. Щом на него му е лесно значи всички останали са идиоти. Как пък не се сетихме... сигурно щото сме идиоти. Павелчо, мога само да ти пожелая, един ден да поумнееш. Друго не ти трябва...