Коментари - САЩ оповестиха исторически пробив в ядрения синтез | IT.dir.bg
назад

САЩ оповестиха исторически пробив в ядрения синтез

От десетилетия изследователи от цял работят за развитието на технологията

Обратно в новината
| Редактор : Стоян Гогов

Коментари - САЩ оповестиха исторически пробив в ядрения синтез | IT.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Това е първия експеримент с контролиран термоядрен синтез в историята, за да достигне този крайъгълен камък, известен също като научна енергийна рентабилност, което означава, че е произвел повече енергия от синтеза, отколкото лазерната енергия, използвана за неговото задвижване. Това означава енергията вкарвана в камерата е по-малка от произведената. Китайците никога не са постигали такова нещо. Експериментът на LLNL надминава прага на термоядрения синтез, като използва 2,05 мегаджаула (MJ) енергия към целта, което е довело до 3,15 MJ произведена енергия от термоядрения синтез, демонстрирайки за първи път най-фундаменталната научна основа за инерционна термоядрена енергия (IFE) В случая лазера служи ОСНОВНО за запалване на самоподдържащ се процес, като идеята e в камерата да се добавят горивни елементи от деутерий и тритий и евентуално да се дозапалва с лазери. Въпреки че последният експеримент доведе до нетна печалба от енергия в сравнение с енергията от 2,05 мегаджаула във входящите лазерни лъчи, NIF трябваше да изтегли 300 мегаджаула енергия от електрическата мрежа, за да генерира краткия лазерен импулс. Самите лазери са по стара 30 годишна технология. Нови видове лазери са по-ефективни, но експертите казват, че жизнеспособна електроцентрала за лазерен синтез вероятно ще изисква много по-високи енергийни печалби от 1,5: „Ще ви трябват печалби от 30 до 100, за да получите повече енергия за енергийна електроцентрала“, каза д-р Херман.

" контролиран термоядрен синтез в историята" За малка част от секундата. Ключовата дума е ПОСТОЯНЕН контролиран термоядрен синтез. "NIF трябваше да изтегли 300 мегаджаула енергия от електрическата мрежа, за да генерира краткия лазерен импулс." Това казах по-долу, но ти директно ми влезе с лакът в ребрата преди да си прочел.

пробили са дупка в реактора и ето ти пробив.Ма колко е голяма дупката не казват

Отлична новина ! Сега САЩ ще могат сменят двата ядрени реактора на най-новият си самолетоносач ДЖЕРАЛД ФОРД и на освободеното място да вкарат още 50 самолета. Също и на ядрените си подводници Междо другото камиларите от ДЕЛХИ са се отказали от руското ГЮБРЕ МиГ 29 в полза на РАфАЛ https://www.youtube.com/watch?v=HFc9w8sx6n8

през Септември, 2018, Локхийд Мартин публикуваха прес релийз в който Вивек Лалл, Вице-президент на Локхийд Мартин Аеронаутикс, оповести че са сключили договор с Тата за това че крилата на всички бъдещи Ф-16 ще бъдат произвеждани от Тата Адвансед систем Лимитед в... Индия, а от Тата допълниха че електрониката на тези самолети също ще е тяхно дело... Но въпреки че Локхийд Мартин Аеронаутикс, по индийски спецификаци, модернизира Ф-16-блок 70 до такава степен че да го прекръстят на Ф-21... и дори след този щедър офсет индийците пак не щат да го купуват, а ние се редим за още 8 бройки от старата модификация.

Не че нещо ама Китай са бая по-напред от САЩ на тема ядрен синтез ... То проблема не е да изкараш някво количество енергия ами да я задържиш Н време и да има къде да я пратиш , ако не ме лъже паметта Китай успяха тази година " Учени нагряват плазма до 120 милиона градуса и я задържат 101 секунди " .... , но както те казват " Още сме далеч от стабилен ситнез "

Не точно. Едните са постигнали 1, другите друго. Китайците още не могат да докарат Токамак-а да произведе повече енергия, от колкото е необходима, за да се захрани, докато американците твърдят, че са направили точно това.

Нищо такова не са направили ако прочетеш подроностите по опита. Превод: "Енергията от термоядрения синтез е „свещеният граал“ в производството на енергия от близо половин век. Въпреки че печалбата от 1,5 е, според мен, наистина исторически научен пробив, все още трябва да се извърви дълъг път, преди синтезът да стане жизнеспособен източник на енергия. Въпреки че лазерната енергия от 2 милиона джаула беше по-малка от добива на синтез от 3 милиона джаула, на съоръжението бяха необходими близо 300 милиона джаула, за да произведе лазерите, използвани в този експеримент." С други думи, използвали 300 милиона джаула за да произведат 1,5 милиона! За част от секундата! Също така тези свръхмощни лазери могат да работят максимално за 10 сек на ден! Някой ден в бъдещето.......далечно.

Абе ти схващаш ли какво четеш или караш на опорки без да разбираш прочетеното. 300 милиона джаула за производството на лазерите, а не за напомпването им. Лазерите не работят 10 секунди на ден.

Затова написах, че е "превод" неточен. 300 милиона джаула са използвани за зареждането (не производство) на лазарите (4000 високо волтови кондензатори) За лазарите си прав, не работят 10 сец. на ден, много по-малко.