Коментари - Създадоха дрон с йонен двигател | IT.dir.bg
назад

Създадоха дрон с йонен двигател

В близкото бъдеще той ще може да осъществява почти безшумни полети

Обратно в новината
| Редактор : Стоян Гогов

Коментари - Създадоха дрон с йонен двигател | IT.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

"Йонното задвижване се използва в космоса, като един от най-енергоефективните методи." "Той разполага с две странични решетки от електроди, които създават електрически полета с високо напрежение. Те йонизират кислородните и азотните молекули във въздуха, като в процеса се освобождават електрони." Като как става тая работа!?

достатъчно материали в интернет, какво точно те спира да потърсиш и да прочетеш каквото те интересува?

Човека не е бил в час по физика в средния курс, не можеш да очакваш много от него

Америка създава, Руслямска държава руши и унищожава

човека питак как става това в космоса като там няма много молекули и атоми на куслорода и водорода:)

Носиш си ги от земята молекулетя на аргон или други газове, ама ти трябва и ток. Проблемът е, че неможед да носи голямо количество и за да си ефективен трябва да ги ускориш до висока скорост 10-100 км/с, а това изисква много ток или ако няма много ток получаваш малко тяга.

за постигнатото! В статията не е уточнено, но съдейски по всичко, този двигател е един от осемте вида такива, разделени в две категории - двигатели, използващи силите на Кулон и такива, ползващи Лоренцовите сили, а именно - Електростатитчен двигател с решетка. За съжаление, най-важният параметър на тези двигатели - техният специфичен момент е много нисък, тоест в атмосферни условия продуцира сравнително слаба тяга. Ако някой ден станат масови леки и евтини генератори, способни да създадат устойчиво електростатично или електромагнитно поле, нещата ще се получат, оттам нататък, до производство на левитиращи летателни средства ще е само едка крачка. Но за целта - крайно нужна е огромна енергийна обезпеченост, това с литиево-йонни клетки няма как да стане. Виж, във вакуум, тези изключително прости двигатели редовно постигат страхотни резултати и скорости. Но за излитане от повърхността само на йонна тяга - няма шанс.

да се чете не специфичен момент, а специфичен импулс. Глупост съм написал, извинете...

използване в космоса, засега най-перспективни са Електромагнитните йонни двигатели, а именно Variable Specific Impulse Magnetoplasma Rocket (VASIMR). Представете си го като термоядрен реактор, но не в тороидална схема, както досега проектираните и тествани такива за производство на електроенергия - (ТОКАМАК), а в разгърнат, правопоточен вид, тоест - аналог на сегашните реактивни двигатели. За разлика от тях, те не създават тягата си благодарение на изхвърлянето на огромно количество нагрети газове, а на още по-скоростното изхвърляне на йонизирани атоми. Тук роля вече играе атомната маса на изхвърления пропелант (обикновено, носен заедно с кораба/превозното средство в резервоари) - ксенон или аргон. Ясно се, че да изхвърляш нагрят от изгорено гориво и въздух поток газове просто тежи повече и създава по-голяма реактивна сила, отколкото да ускориш като в ускорител йоните на инертен газ, но нещата почти се получават. Тоест - когато след 50-100 години термоядрената реакция повсеместно почне да ни свети и топли домовете ни, почти веднага с това ще й летим на крилете й. (това, което гледаме по Sci-Fi филми и сериали, особенно чудесния The Expanse - двигателите, светещи в синьо - точно това е ion thruster. Конктерно в този сериал, тези двигатели хипотетично ги наричаха Epstein Drive, на името на своя изобретател, евреин, жител на Марс, който в първия и последен тест успя да развие 99% от скоростта на светлината, естествено посмъртно, а вдовицата му основала компанията и заработила ненормално много пари. Извинете за лирическото отношение ;)

Ей така се прави - изобретяваш нещо и показваш технологичния демонстратор в РЕАЛНО видео. Не като руските пияни ватници- всичко в бъдеще време и нарисувано от Союзмультфилм.

Професията му е да се извряка, тоя е щатният врякалник на руска служба тук.

А така, пич. Браво на теб, сгрешил си, признал си си. И аз съм го правил това, когато сгреша. Иначе в България всички сме все непогрешими.

Трябва да се работи върху магнитните полета там е разковничето. Това с йоните е нищо.

Руснаците вече имат по-добър.

Старлинк сателитите на Мъск, сега ХИЛЯДИ, в бъдеще десетки хиляди, летят на ниска орбита и ако не са ЙОННИТЕ МОТОРИ, да са паднали на Земята. Един от тези сателити тежи около 200 кг. ЕЛЕКТРОНИКА+БАТЕРИИ+СЛЪНЧЕВИ ПАНЕЛИ+ ЙОНЕН МОТОР + КОРПУС.

Хапчето че санитарите идват

В Афганистан , Югославия , Ирак , Либия , Сирия - са ,, съгласни '' с теб .

работи се от има-няма 40 години

Друго си е руския Орлан с двигател от моторен трион и фотоапарат от Алиекспрес.

Гаси лампата, че електромера върти... Тия скоро ще открият и топлата вода.