Коментари - Създават ядрен реактор по-малък от автомобил | it.dir.bg
назад

Създават ядрен реактор по-малък от автомобил

Westinghouse Electric Company разработва революционният микрореактор eVinci, който е с модулен дизайн

Обратно в новината
| Редактор : Стоян Гогов

Коментари - Създават ядрен реактор по-малък от автомобил | IT.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

нека тестват този реактор в непосредствена близост до Белия дом за престарели и Капитолия :) или поне до Пенгатона :) в краен случай до Лангли :) задължително с дефектните касетки с ядрено гориво на банкрутиралата УестингхаОс !

Мислещ???

Русия е в челните редици на разработването на реактори с натриево охлаждане. Бил Гейтс и неговата енергийна компания започват изграждането на своя обект в Уайоминг за атомна електроцентрала от следващо поколение, за която той вярва, че ще "революционизира" начина на генериране на енергия. Работата, започнала в понеделник, има за цел да подготви обекта, така че Терапауер да може да построи реактора възможно най-бързо, ако разрешението му бъде одобрено.

С натриево охлаждане американците имат реактори още от преди 80 години. С такива реактори са захранвани няколко американски подводници - ЮСС Нутилус, ЮСС Сиаулф

някакъв ... по-долу се изтропал колко били изостанали руснаците. Та по тоя повод, същите руснаци създадоха действащ прототип на атомен реактор който може да задвижва крилата ракета. Определено не е 3 м в диаметър и не тежи няколко тона. Е, не се връща във фабриката за презареждане :)

Това да не е оная ракета дето се взриви пи теста изби учените и зарази с радиация северна русия и част от скандинавия? Да бе има такава хахахахахахахаха

Ракетата е огромна, тежи десетки тонове и най-вече гръмна без да е направила успешен тест. Колкото до атомен реактор захранващ самолет, такъв американците направиха преди повече от 60 години на 31 януари 1956 г. ит о приземяващ се без ядрен проблем Колкото до руслямската ракета, тя е тотално малоумна, защото е дозвукова и съответно трябва да лети дни до целта., което освен, че я прави лесно унищожима, но и не може да се прибере обратно, като неминуемо ще се разбие предизвиквайки най-малкото огромно радиационно замърсяване

Другите може и до луната лифт да направят ,ние не си даваме въглищните централи... тема за размисъл....КЪДЕ СА ТЕ , КЪДЕ СМЕ НИЕ !!!

Вместо да ръсиш глупости, първо помисли и изчакай да се види как ще работят при внедряването им. То иначе на обещания всеки е щедър.

Няма значение, че Китай, които уж са напред с материала, вместо да затварят, ОТВАРЯТ въглищни централи...

Виждам къде си - във въглищната епоха и в главата ти прах от въглища. САЩ са 330 милиона, България е 7 милона. Къде ще сравняваш държави с такива различни параметри. Можеш да я сравниш с Белгия или Швейцария например. САЩ са конфедерация от много държави - стейтс. България е един "стейт" в Европейския съюз, който за добро или лошо не е конфедерация. И тогава можеш да сравняваш приносът на България към общите проекти на Европейския съюз. Преди това бяхме членове на СИВ. СИВ беше пълен провал и всички държави в него завършиха с тотална икономическа и демографска катастрофа. Факт който болшинството коментиращи тук, обичат да пропускат. През 80-те и в Полша беше глад и в Румъния и в СССР, дори България беше на прага на глад, но се случи в началото на 90-те. Последните години на СИВ се характеризираха от думата "дефицит" - всичко беше дефицит от качествени храни, до тоалетна хартия, дрехи и обувки, до строителни материали. Защо всички удобно забравяте това, че да вземеш, каквото и да е било, трябваше или да го откраднеш или с подкуп под масата да го придобиеш? Най-популярното беше - мъкнеш от село дамаджани с ракия. И т.н.....

От години чета как са открили това,как онова и а да го почнат в промишлени мащаби.Най показателното са батериите...всяка година поне две открития и как ще заменим литий-йонните.Да ,ама не.Такива статии са показателни за обществото в което живеем... живеем в бъдещето,във фантазиите.С 99% сигурност мога да кажа,че и този реактор ще го дъвчат медиите с години и ако някъде се приложи то ще е експериментално и поне за десетина години.

Явно не си врял и кипял в технологично отношение. Давам пример от моята област: кодека Н264, който използваме най-често за да гледаме видео или за да стриймваме такова е вече на 21 години, от първата версия до реалната възможност за употреба изминаха над 10 години (преди това се изискваше специализиран хардуер)…сега всеки компютър се справя с него. Н265 е на 11 години и още не е влязъл в широка употреба освен при 4К каналите. Така че от откритието до имплементацията и след това до правенето на технология достъпна минава доста време….

То ако ставаше така, значи просто купуваме 400 бройки (2 гигавата, колкото е грубо произвежда на Козлодуй) и България ще има безплатен ток 8 години. Само ядреното гориво си плащаме, което и да е скъпо, е нищо в сравнение. Явно има някаква уловка.

Има уловки. Първо, разхода на гориво (уран) е много по-голям в сравнение с новите реактори с непрекъснат цикъл и на порядък по-голям в сравнение с веер, какъвто е например Козлодуй. Второ, урана е ограничен. Енергийно ефективния уран, дори и да допуснем 100% кпд на ядрения ректор ще до около 2040 година. Просто този който остане за да се докара до повърхността ще изисква повече енергия, отколкото ще се получи от изгарянето му. Путин, най-големия враг на руския народ, който го предава всеки ден, е единственият значителен износител на обогатен уран, който го продава на САЩ, но урана ще свърши в световен мащаб. И го прави да запуши устата на руснаците с хляб и пастички, за да не въстанат срещу него.

Звучи като класически РТГ (радиоизотопен термоелектрически генератор). Те всичките са по-малки от автомобил и са известни от 60-те години на 20-ти век. Един от корабите на програмата Аполо е имал точно такъв. В СССР са били много разпространени за захранване на радиотранслационни станции в отдалечени местности. Само дето класическите издържат много повече от 8 г. Дори и най-евтините с цезий са издържали по 12 г. После пак са произвеждали електричество, но с по-малка мощност.

Съвсем редовен реактор си е. В статията се говори за "космически технологии", сигурно са имали предвид програмата на НАСА за разработване на ядрени реактори за Луната и Марс. Самите Уестинхаус участват в тази програма с умалена версия на този реактор, наречена АстроВинчи. Последните години НАСА/ДАРПА възобновиха интереса към ядрената енергия в космоса и раздадоха разни пари и договори. Иначе типът реактор за който говориш ти си се ползва и до днес в мисии до Марс и дълбокия космос, но те са слаба ракия. НАСА цели няколко десетки киловата.

Няма практически ограничения за големината на един реактор. Може буквално в чанта да се събере реактор 10-20 киловата. Това самия реактор без тополобменниците и генераторите / пробразователите на топлината в електричество. Проблемът е че обществото е ужасно наплашено и никой няма да се навие да му сложат реакторче в мазето на блока (в квартала, в селото).

Ако го направят колкото кофа, си взимам един за в мазето.

той като не се върти, бих предположил,че произвежда прав ток и не може да се включи към мрежата директно