Учени предлагат водата да се пречиства с помощта на "умна" ръжда
Технологията включва потапяне във вода на наночастици от железен оксид
Обратно в новинатаКоментари - Учени предлагат водата да се пречиства с помощта на "умна" ръжда | IT.dir.bg
Коментари
Добре че по света има истински инженери, че ако се надявахме на теб и подобните ти, вече да сме се самозатрили. Осмозата не може да реши проблема върху който са работили германците. През осмотичния филтър преминава не повече от 30% от подадената към него вода. Какво правим с останалата?
Идеята е, че ще налепят всичко по себе си и после ще бъдат привлечени от магнитно поле. Де де, ама де, ще налепят бензол или някоя друга неутрална молекула по себе си на кукувден - само тези, които отговарят на специфична поредица от заряди, принципът на ензима. Работи само за специфични замърсители, освен това магнитното поле не е е надежден сепаратор
Както пише в статията, какво налепват по себе си, зависи от покритието на наночастиците. И може ли да обясниш, защо магнитното поле не е надежден сепаратор?
Първо на могнитното поле се противопоставя температурното движение, второ законите на дифузията тоест осмотичното налягане и накрая тази вода трябва да се движи за да има дебит някакъв. Осмен ако не говорим за магнитни полета изискващи огромни токове или мед под формата на намотки
Какво температурно движение? Говорим за наночастици, които са доста по-големи от водните молекули. Най-много нещо с Брауново движение да играе роля. Дифузията е бавен процес, по-съществено ще е движението на водата, както казваш, ще трябва да има дебит. Магнитното поле може да се създава от постоянни магнити. Водата може да се остави да тече на тънък слой в продължение на сравнително голямо разстояние с постоянни магнити, подредени под улеите, по които тече. Но това са технически аспекти. Няма принципни пречки за такава реализация.