Удължава се срокът за кандидатстване в конкурса „Дигитално училище на България“
Училищата могат да подават своите проекти до 30 ноември
Поради засиления интерес и възможността за развитие на нови дигитални проекти А1 удължава срока за подаване на кандидатури в конкурса "Дигитално училище на България". Всяко училище в страната може да кандидатства до 30 ноември на www.a1.bg/digital-schools. Инициативата на А1 в партньорство с фондация "Заедно в час" цели да отличи най-добрите проекти в сферата на дигитализацията на обучението в българските училища, така че те да бъдат вдъхновение и за други.
Организаторите вярват, че динамичното време дава възможност за нови подходи, преоткриване на технологиите и реализиране на дигитални проекти в класната стая. Конкурсът цели да открие и награди училищните проекти, които чрез иновативен начин на преподаване правят учебния процес по-лесен, забавен и ефективен, а резултатите им могат да мотивират и други да пренесат технологиите в час. Всяко училище може да подава своите кандидатури в три категории - "Дигитален урок", "Дигитален проект", "Дигитална организация на преподаването". Конкурсът се организира с подкрепата на Министерството на образованието и науката и регионалните управления на образованието.
От старта на инициативата досега са се включили десетки училища с проекти във всички категории. Сред предложенията са: конферентен урок по изобразително изкуство, съвместна презентация на петокласници в платформата Classroom за часа по "Човек и природа", създаване на онлайн помагало по нелеката дисциплина "Процеси и машини в шевната промишленост" и много други.
В категория "Дигитален урок" могат да участват проекти, при които са използвани нестандартни и креативни методи за обучение и представяне на учебния материал. Втората категория - "Дигитален проект", ще поощри реализираните проекти в сферата на дигиталното образование, които са част от дългосрочния план за преподаване, както и успешни практики за преминаване от традиционна в дистанционна форма на обучение. При третото направление "Дигитална организация на преподаването" ще бъдат отличени българските учители, които съумяват да дигитализират регулярните процеси в работата си.
От всички кандидатствали А1 ще излъчи по двама победители във всяка категория - едно училище от голям град и училище от малко населено място. Предвижда се и връчване на специално отличие за "Иновативна идея", която дори и нереализирана, има потенциал да стане част от обучението. Наградите, предоставени от А1, са интерактивни дъски, които да превърнат процеса на преподаване в мултимедийно изживяване. По този начин спечелилите училища си гарантират, че технологиите ще останат в класната стая и след края на онлайн обучението, за да направят учебния час много по-жив.
Най-добрите практики при дистанционното обучение в България ще бъдат разгледани и оценени от специалисти в сферата на образованието и посланици на кампанията: д-р Нели Колева, ръководител на екип "Стратегически партньорства" във фондация "Заедно в час", Ева Майдел, инициатор и член на сдружение "Образование България 2030" и координатор на Мрежата на младите евродепутати от Европейската народна партия (ЕНП), д-р Ваня Кастрева, началник на РУО София-град, проф. д-р Галин Цоков, преподавател по управление на образованието в ПУ "Паисий Хилендарски" и Димитър Абрашев, водещ на телевизионното предаване "Директно" по Bulgaria ON AIR.
НАЙ
Нова година, ново начало - ето как технологиите могат да ви помогнат да изпълните новогодишните обещания
"Отрицателно време": Откритието, което разделя учените
Представиха AI-очила с вграден ChatGPT
Telegram блокира каналите на основни руски медии в ЕС
Европа може да се окаже без най-успешния си стартъп за въздушни таксита
"Отрицателно време": Откритието, което разделя учените
Telegram блокира каналите на основни руски медии в ЕС
Facebook планира да "наводни" платформата си с AI-ботове
Европа може да се окаже без най-успешния си стартъп за въздушни таксита