Коментари - На полюсите на Юпитер има мега бури | IT.dir.bg
назад

На полюсите на Юпитер има мега бури

На полюсите на Юпитер бушуват чудовищни урагани.

Обратно в новината

Коментари - На полюсите на Юпитер има мега бури | IT.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

туй юпитер далеко,нека си вее колко иска

И твоя мозък го е отвял юпитерскиот ветър.

Първо прочетох че някъде имало мега бири. Викам си: супер, чекай да видим къде е това и да отивам да обърна една каса. Таман времето е за студена бира и дробчета с лук. И после гледам че това било бури, а не бири. Ей, казвам ви така се разочаровах. Една буква, а каква разлика.

те ся го преместих от единя в другя.

Мега, гига, тера, йота, даже пет бури, въъъъъъъъЙ!!! Джурнализъм, ей!

Много важно! Престанете да си завирате гагите в чужди планети.

Каквото и да си говорим, Космосът е голяма работа.

Селски порове са писали коментари под статията.

Че то и на Земята има урагани с такива размери. Да не са искали да кажат 14 000 км?

Тук по интересното е друго... Юпитер се върти и за това има бури и урагании - това е логично. Въпросът е защо Земята след като се върти с приблизително 1600 км/ч няма такива бури. Още не намирам задоволителен отговор на този въпрос - или не се върти или е нещо друго коетно незнаем...

Въртенето не се мери с километри в час. Пък и бурите се пораждат най-вече от разлика в налягането, не от въртенето.

Км/ч е линейна скорост момче. Не се излагай ами залягай над книгите, ако не си закъснял вече.

Скоростта на въртене също има голямо значение за динамиката на атмосферата на планетата поради кориолисовите сили. Юпитер е планетата, която се върти най-бързо в сравнение с другите планети от слънчевата система.

Ти пък сега. Искаш да знае момчето, че има ъглова скорост. Ти ще искаш да е учил и Статика, Кинематика и Динамика май. Чак после идва Динамика на флуида. ;-)

Тика гледам все капацитети се сбрали и разсъждават над нещо дет' нема почва. Я бегайте да бачкате а се не занимавайте с измишльотини

Бурите са наблюдавани на полюса, не на екватора. Я пак провери каква е скоростта на въртене на полюса на Юпитер.

Че и ти.

Атмосферата е една и процесите на полюсите не са изолирани от нея. На екватора също има бури. Когато гледаме симка на планетата, ясно се вижда динамиката на атмосферата и.

Тази динамичност се получава от разликата в скоростта на въртене на отделните слоеве на атмосферата и триенето между тях, което поражда турбулентност.

Няма да споря. Но все пак, поради въртенето на Юпитер, с каква линейна скорост се движи точка на екватора и с каква - точка на полюса? Дали едната не е 0? А относно общата атмосфера, виж карта на Земята къде са тайфуните, ураганите и циклоните. Колко от тях са достигнали Арктика или Антарктида? Нито един. А относно кориолисовата сила - тя влияе най-вече на посоката на движение на атмосферните потоци, а не чак толкова на тяхното пораждане. А бе виж какво хубаво време навън, що киснем тук по форумите?!?

Офф аман от дървени философи Има си професионални форуми където да си чешете езиците. Знаете много добре че става става въпрос за екватора. Дори в популярната енциклопедия е дадено така: "Най-високата скорост е 465 m/s, която се отнася за Екватора. " Дайте мнение по основния въпрос- защо на Екватора няма такива бури. Най сериозните бури на Земята са урагани със скорост 100-120 км в час - на повече от порядък от 1600

Благодаря за забележката. Така е но тук не е професионален форум и ако каж радиани за секунда незнам колко хора ще разберат за какво става въпрос...Става става въпрос за екватора. Дори в популярната енциклопедия е дадено така: "Най-високата скорост е 465 m/s, която се отнася за Екватора. " Дайте мнение по основния въпрос- защо на Екватора няма такива бури. Най сериозните бури на Земята са урагани със скорост 100-120 км в час - на повече от порядък от 1600

Материалът е за бурите на полюсите на Юпитер. Не виждам как въртенето на планетата ще е съществен фактор за тези бури. Относно Земята и въпросът ви защо няма такива бури на полюсите въпреки въртенето ѝ, отговорът е ... защото въртенето НЕ Е основният фактор -- само с въртене такива бури на полюсите не могат да се породят. Защо на самия земен екватор също няма бури въпреки въртенето ... ами отговорът е пак същият -- въртенето НЕ Е основният фактор за формирането на бури.

Некоректно е да правите сравнение между Земята, която е твърдотелна планета с относително тънка атосфера и големи водни площи, и Юпитер, който е газов гигант и който излъчва два пъти повече топлина отколкото поглъща. Химическият състав на атносферата и относителното количество на отделните газове в състава и, и техните физико химични характеристини, също имат съществено значение за нейните динамични характеристики.

Паралелът Юпитер-Земя е поставен от колегата, който първи повдигна въпроса, не от мен. Иначе поведението на газовете са относително едни и същи, без значение от химичния им състав.

И все пак е необяснимо как земната атмосфера се върти в абсолютен синхрон с твърдото тяло по цялта повърхност

Синхрон, понеже не се върти от днес. Иначе, ако изведнъж Земята спре да се върти около оста си, атмосферата ще продължи по стария си начин. Тогава на екватора наистина ще станат ветрове със скорости от порядъка на 1400-1600 км/ч. Но след време ще стихнат.

Да добавя, ако Земята спре изведнъж и водата в океаните ще залее континентите. Но нито атмосферата, нито водата ще ни се отразят пагубно, понеже хората вече ще сме се размазали в най-близката скала, стена . А който е близо до полюсите или лети високо с балон, ще има някакъв шанс да поживее по-дълго време.

за мен всяка една планета си е цял космически кораб. нашият джитка с 108,000 км в час например...

Времето на Юпитер може да го коментира само Емо Чолаков

"Иначе поведението на газовете са относително едни и същи", нищо е значи. Ако поведението на газовете беше едно и също, в хладилника ви щеше да има азот или хелий вместо фреон, понеже са много по-евтини. Хическият състав има съществено вияние върху физичните свойсва на атмосферата на една планета. Така например въглеородният двуокис има свойство да задържа топлината. Затова на повърхността на Венера температурата е по-висока, отколкото на Меркурий, въпреки че е по-отдалечена от Слънцетов сравнение с Меркурий.

Както казах, не ми се спори, нито пък ми се ще да обяснявам разликата между "един и същ" и "относително един и същ". Ако толкова някой държи бурите на полюсите на Юпитер да са породени от въртенето на планетата и от химичния ѝ състав, така да бъде. Отстъпвам, може да се чувстваш победител.

прав си, Юпитер като газов гигант почва няма....

пич вземи прочети малко за свойства на флуиди и после свойства на химичните елементи (предимно не твърди елементи) и пак ще говорим....

няма толкова много бури поради постоянните температури където темпераурата се сменя най динамично очаквай най много бури.... важи и обратното.... ниска динамика = малко бури...

няма толкова много бури поради постоянните температури където темпераурата се сменя най динамично очаквай най много бури.... важи и обратното.... ниска динамика = малко бури...