Дигиталният паунд ще стане реалност в идните години
Министерството на финансите и Банката на Англия планират дебюта на централизираната цифрова валута
Канцлерът Джереми Хънт каза, че цифровата валута на централната банка (CBDC) може да бъде нов "доверен и достъпен" начин за плащане. Министерството на финансите на Великобритания и Банката на Англия ще започнат официално консултации за цифровата валута.
Десет дигитални паунда винаги ще струват същото като £10 в брой, казва Министерството на финансите.
Планирано е британската цифрова валута да се появи още през това десетилетие, след 2025 година.
В момента вероятно няма голяма нужда от цифрова лира. Хората използват своите дебитни карти или телефони, или дори часовници, за да изпълняват същата функция. Това е решение на проблем, който все още не съществува, коментира за Би Би Си финансовият експерт Фейсал Ислям.
Днес компаниите имат достъп до данните за всичко, което някой харчи онлайн - кога, къде и за какво.
"Това е безценен актив само по себе си", коментира финансистът.
Според Лондон нито Английската централна банка, нито правителството биха имали достъп до данните за трансакции с цифров паунд. Потребителите обаче трябва да изберат някакъв дигитален портфейл. На пазара има различни предложения с различни нива на сигурност.
CBDC ще даде на държавните служители пълен контрол върху парите, които влизат и излизат от сметката на всеки човек. Това не е съвместимо с икономическата или политическата свобода, считат противниците на централизираната дигитална валута.
Правителството няма планове да прави бъдеща цифрова валута на централната банка програмируема и да ограничи как се харчат парите, коментират от британското правителство.
Държавата обаче може да замрази или запорира сметките на лица "замесени в незаконна дейност". Тази опция съществува и към този момент, но дигиталната валута би я улеснила значително, считат противниците на CBDC. С лишен достъп до парите си могат да се окажат протестиращи или стачкуващи работници.