САЩ срещу Китай: Най-лошият сценарий за криптото е на хоризонта
Геополитическото напрежение и икономическата война ще попречат на ръста в цената на активите
Криптовалутите се сринаха на фона на пазарни сътресения, предизвикани от мита, а анализатори от Nansen смятат, че по-нататъшна ескалация между САЩ и Китай представлява най-лошия възможен сценарий.

Nansen сподели своята пазарна перспектива на фона на пълна паника сред инвеститорите, като Биткойн (BTC) и останалите криптовалути понесоха нов удар от масивна разпродажба. Ако търговската война между САЩ и Китай доведе до шокове за глобалния растеж, ще последва нов срив.
Още след "изявлението от Роуз Гардън" глобалните пазари на акции се сринаха, а Биткойн загуби предишни печалби и падна под $75 000 по време на т.нар. "Черен понеделник". Криптовалутата върна малко от цената си и към днешна дата струва 76 000 долара.
Въпреки това анализаторите виждат и други възможни сценарии, като предполагат, че най-добрият ход за инвеститорите е да проявят търпение.
Най-лошият сценарий?
Аурели Бартер от Nansen написа в седмичния бюлетин "The Week After: Market Update", че реакцията на пазара към митата сигнализира за нарастващ страх от потенциално забавяне на икономическия растеж в САЩ. Паниката се засили след като президентът Доналд Тръмп обяви нови мита срещу Китай.
В отговор Китай въведе ответни мита и ограничения върху износа на редкоземни елементи. Тръмп от своя страна заплаши с допълнително увеличение на митата с 50% върху китайски стоки.
Според Nansen това е началото на най-лошия сценарий за рисковите активи и криптовалутите.
"Така изглежда началото на най-лошия сценарий. Това ще бъде отрицателно за растежа на всяка държава и ще постави началото на глобален икономически шок. Не бихме препоръчали инвестиции в криптовалути преди достигане на дълбоки нива на мечи пазар, ако този сценарий се реализира", посочва анализаторът.
Възможен положителен развой?
Въпреки че този негативен резултат остава възможен, Nansen вижда и положителен сценарий като потенциален противовес. След влизането в сила на реципрочните мита дъното може да бъде достигнато и от там цената да започне да се покачва.
Въпреки че Nansen оценява този най-добър сценарий само на 15% вероятност, анализаторите смятат, че подобно развитие може да доведе до стабилизиране на пазарите на рискови активи и рязко възстановяване на дигиталните валути.
За сравнение, най-лошият сценарий е с 30% вероятност.
Базовият сценарий на Nansen обаче носи 55% вероятност. В него се предвижда някаква форма на преговори и евентуално решение, което да помогне на криптопазара да се възстанови. Юни остава ключов месец, както първоначално подчерта министърът на финансите Скот Бесент.
Ако това се случи, пазарите най-вероятно ще останат нестабилни на фона на несигурността. Биткойн и акциите ще се движат в двете посоки, докато отчетите за печалби и ефектите от митата оформят пазарните нагласи.
Какво може да помогне на пазарите?
Nansen отбелязва, че Федералният резерв (Фед) може да се намеси и да помогне. Но това би се случило само при отслабване на пазара на труда и видимо икономическо влошаване. В този случай, според анализаторите, търпението е най-добрият подход, докато инвеститорите претеглят риска от ескалация спрямо възможността за преговори.