С VoLTE от A1 не си играем на развален телефон
Технологията подобрява качеството на разговора и не оставя потребителите без мобилен интернет
"Г-н Уотсън, елате тук, искам да Ви видя!" или "Г-н Уотсън, елате тук, имам нужда от Вас!" - две изречения с много малка разлика. Две изречения, записани в дневниците на участниците в първия телефонен разговор в историята - изобретателят Александър Бел (говорещият) и сътрудникът му Томас Уотсън (слушателят).
Денят е 10 март 1876 г. - епохален пробив в сферата на комуникациите, но и първи случай, в който казаното по линията и чутото от другата страна са се разминали. Не е случайно, че за подобни ситуации - с участието на техниката или без, има хубав и вероятно не само български израз: "Развален телефон".
Самият Бел определя качеството на речта през своя първи телефон като "неясно и приглушено". През годините той и поелите щафетата след него инженери отделят много време, енергия и средства, за да подобрят качеството на телефонните разговори. Линиите първо стават междуконтинентални, след това - цифрови и мобилни. Със сигурност има развитие, но даже и днес всеки от нас може да се сети за свое скорошно преживяване, свързано с лоша връзка и невъзможност да се разберете с човека от другата страна на слушалката.
Технологии като VoLTE от A1 искат да оставят това в миналото. Те съчетават модерните алгоритми за висококачествено компресиране на информацията с мащабите на мобилните мрежи и инфраструктурата на телекомите. Целта е ясна - разговорите с близките ни хора да носят възможно най-много от усещането за общуване на живо.
Какво е VoLTE?
VoLTE е съкращение на Voice over LTE (т.е. "глас по LTE/4G"). Това ще рече, че разговорът се осъществява по 4G или 5G ULTRA мрежа чрез пакети от данни. Така се предават до 6 пъти повече информация в секунда в сравнение със старите 2G и 3G мрежи.
За потребителите това значи, че получават разговори с HD и HD+ качество - разликата в отчетливостта на всяка дума е забележима.
VoLTE от A1 не изисква допълнително заплащане и не изразходва мегабайтите от тарифния план.
Какво е необходимо, за да използвате VoLTE от A1?
Хубавото на VoLTE е, че е добре развита технология, която се прилага от телекомите и производителите на устройства по света. Така за потребителите е необходимо просто да изберат смартфон, който е съвместим с VoLTE от A1 и е с актуална версия на операционната система.
При повечето нови устройства услугата е активирана по подразбиране, а при iPhone 6S до 11 включително тя се включва от менюто на апарата.
Какво става с мобилния интернет?
Една от слабостите на по-старите технологии за провеждане на мобилни разговори е, че докато говорите устройството ви трябваше да мине в 2G/3G режим и така мобилният интернет или се изключва напълно, или скоростта му пада значително. Допреди няколко години това не изглеждаше като особено голям проблем. Мобилните телефони не се използваха в многозадачен режим - или говорим по тях, или сърфираме в интернет, но не и двете едновременно.
Днес е различно и чрез VoLTE е напълно възможно да разглеждаме току-що изпратената от партньор оферта, докато говорим с него с помощта на хендсфрий или просто да използваме служебния си смартфон като точка (hotspot) за 5G ULTRA достъп за своя лаптоп, докато работим извън офиса.
Използването на 4G/5G ULTRA мрежата за телефонни разговори означава, че връзката с интернет се запазва толкова добра, колкото е била и преди да позвъним или да ни потърсят.
Как звучи това на фона на Бел и Уотсън, които трябвало да крещят в слушалката на първия телефон или на нашите собствени "приключения" със смущенията в мобилните ни връзки повече от век по-късно? С масовото навлизане на VoLTE най-накрая може би ще излезе от употреба словосъчетанието "развален телефон".
НАЙ
"Спейс Екс" изстреля първия български спътник "Балкан-1" (снимки/видео)
Въпреки войната: Как се разви технологичната сфера в Израел през 2024 година
Руски съд глоби "Гугъл" със 78 милиона долара
Във Вселената вероятно има много повече черни дупки, отколкото се смяташе досега
Два частни космически апарата излетяха заедно към Луната, ще правят бизнес
"Спейс Екс" изстреля първия български спътник "Балкан-1" (снимки/видео)
Руски съд глоби "Гугъл" със 78 милиона долара
Във Вселената вероятно има много повече черни дупки, отколкото се смяташе досега
Въпреки войната: Как се разви технологичната сфера в Израел през 2024 година