Twitter спира информацията за финансирането на медиите
Премахва сините значки за верификация на потребители, които не си плащат за това
От днес социалната платформа Twitter спира да предоставя информация за финансирането на медийни организации, след конфликти с различни радио- и телевизионни оператори, предаде ДПА, цитирана от БТА.
Това действие на компанията означава, че китайската новинарска агенция "Синхуа" повече няма да бъде обозначавана като "субсидирана от държавата". Същото се отнася и за "РТ" (RT), телевизионен оператор, смятан за пропагандно издание на Кремъл.
Twitter въведе тези обозначения, за да подчертае възможното влияние на държавата върху съответните медии. Компанията, собственост на Илон Мъск, беше замесена в противоречия с редица обществени радио- и телевизионни оператори.
Социалната платформа обозначаваше "Националното обществено радио" (National Public Radio) на САЩ като контролирано от държавата и частично финансирано от нея. Медията отговори, че редакцията ѝ е независима и, че по-малко от 1% от общия ѝ бюджет на стойност 300 милиона щатски долара идва от държавно финансиране.
Подобни конфликти последваха и с британската медийна компания Би Би Си (BBC), канадската Си Би Си (CBC) американската Пи Би Ес (PBS). В отговор някои от компаниите свалиха профилите си в Twitter.
Съобщавайки за промените на уебсайта си днес, Би Би Си каза, че е подала оплакване миналата седмица, след като е била определена като "финансирана от правителството", вместо "публично финансирана".
Много от известните потребители на Twitter губят сините си значки, които помагат при потвърждаването на идентичността им и ги отличават от ботовете в платформата на Илон Мъск, предаде междувременно Асошиейтед прес.
След няколко неуспешни опити за това Twitter започна да спазва обещанието си да премахва сините тикчета от акаунти, които не плащат месечната такса за услугата. Twitter имаше около 300 000 верифицирани потребители, които са получили значките си, докато беше в сила старата политика за тях - сред потребителите има журналисти, спортисти и обществени фигури.
Досега тикчетата означаваха, че Twitter е потвърдил, че потребителят, който ползва акаунта, не се представя за друг човек, а за себе си. Те започнаха да изчезват от акаунтите на тези хора тази сутрин според тихоокеанската часова зона.
Сред известните потребители, изгубили сините значки, са Бийонсе, папа Франциск, Опра Уинфри и бившият президент Доналд Тръмп.
Цената на знаците за верификация започва от осем долара на месец за самостоятелни уеб потребители, а стартовата цена за организация е хиляда долара на месец и допълнителни 50 долара за всеки член или служител. Twitter не верифицира акаунти на самостоятелни потребители, както правеше, преди Илон Мъск да купи социалната мрежа.