"Майкрософт" направи 50 години и $2,8 трилиона: Лудост е, че мечтата се сбъдна
Към момента тя е с втората по големина пазарна капитализация в света сред борсово търгуваните компании
Обратно в новинатаКоментари - "Майкрософт" направи 50 години и $2,8 трилиона: Лудост е, че мечтата се сбъдна | IT.dir.bg
Коментари
Аз използвам Линукс, Уиндоус и Мак ОС. Всяка си има преимущества и минуси. Линукс - десктоп само за ентусиасти, текстова за сървъри. Мак ОС - за производство на графичен и видео контент. Уиндоус за всичко останало занимавам са с разработка на софтуер. Най кошмарно се разработва за Линукс десктоп и то не заради самото писане а заради пълната библиотечна несъвместимост на отдлените линукси... За разлика от тях Уиндоус е съвместим назад до 95/НТ (до преди години беше функционално съместим с уиндоус 3.11). ОТ тази гледна точка две съседни версии на една и съща линукс ос може и обикновено не са бинарно съвметсими.. Това пречи да се създава комерсиален софтуер за тези операционни системи. Това че някой е "пуснал" линукс не значи че разбира особено много от него. Първия линукс с който работих професионално (рутери и файъруоли) беше през 1998-ма беше интересно :).. От тогава изтече доста вода, но десктоп линуксите са точно толкова неизползвани колкото и тогава. Нарочно не включвам в списъка Андроид като графична надстройка на линукс (ще ме прощавате ама не харесвам Гугъл и Джава), а и десктоп Андроид не знам за какво може да се ползва освен за гледане на ЮТюб
ОС за аудио обработка беше някога. За видео и графика нямам впечатления. За 15 000 долара мак ми седи в килера от 20 години.
Дръжки бил неизползваем както преди. Преди 20 години се правихме на интересни с разни 3д въртящи се декстопи след опити да сложим драйвери за Нвидиа, а днес инсталацията на масовите дистрибуции е като на Уиндоус 7/10/11 - елементарна. Работата - също - игри, филми ,музика, браузване, документи (с уловката, че като отвориш през МС офис документ правен на Либрето в най-добрия случай е ПОЧТИ СЪЩИЯ, обаче ако отвориш екселска таблица .... ) Фотошоп и видео оббработка не са му по силите. Но виж Блендъра си бачка без проблем. Та, за какво "всичко останало" може да се ползва Уиндоус, дето не можеш в Линукс (не казвам, че Пингвина е по-добър, просто това е твърдението горе, че ставал само за сървъри). То реално 90% от потребителите "ползват" само браузърни услуги - фейсбуци, инстаграми, тубата и т.н. Дето буквално няма значение с каква ОС си.
> Линукс - десктоп само за ентусиасти Това отдавна не е така. Линукс върши перфектна работа и за повечето обикновени потребители, които не разбират много и ползват предимно браузер. С дистрибуции като Минт и Кубунту е много лесно да свикнеш, ако си ползвал само Уиндоус преди. Миналата година един приятел сподели, как баща му, който нищо не разбирал, имал лаптоп с Уиндоус, който взел много да се бави, та той му инсталирал Линукс (май Минт беше) и баща му, без нищо да разбира какво е ОС е супер доволен и си цъка там фейсбуците и тем подобни. Почти всички програми имат версия за Линукс или имат аналог за Линукс, но не всички. Така че човек трябва да има реалистични очаквания. Ако се занимаваш с дизайн или архитектура например, е кофти.
Има нещо вярно в това, че да пишеш (традиционна) десктоп програма за Линукс може да е по-трудно. Но: - Това не засяга (пряко) потребителите, а само програмистите. - Вече много програми се пишат на Електрон (хубав или лош, факт е, че улеснява доста нещата за програмистите). - Вече доста навлиза Флатпак, който аз лично обикновно предпочитам. Един от основните проблеми, които той решава е именно тази съвместимост между дистрибуции.
Винбозата с доверие и либов. МИ КУХИ КРАТУНИ СТЕ. Апълските култисти също. Боцкат ви денонощно. Макаджийте: Купете си Литъл Снитч. Бозаджийте имате късмет Симплеуол е фрий, донейтнете на разработчика. И двата софта са апликейшън и системни файъроули. Ше ви паднат капите кво ви се случва в комповете и как през пет секунди данните ви летят към централите.
а след това и кафетата, и излез и разходи кучето на майак си, белекм си намериш някоя кучка
Аз съм на Ликунс и добре разбирам многото му предимства и най-вече минусите на алтернативите. Разбираемо е, че се дразниш, и вероятно всъщност искаш да помогнеш на хората, но се постарай да не обиждаш хората, защото с това постигаш обратен ефект. Те няма да те чуят и всъщност ще ги накараш да обичат и защитават нещото, което може да е вредно за тях. То е като родител да хване детето си че пуши и да му крещи колко е тъп(а). Вероятно ще има доста по-добър шанс да му помогне, ако опита да разговаря с него, а не да го обижда и напряга. И накрая - смятам, че всички, в едни или други отношения, правим много тъпотии. Като дадох пример за цигарите - за мен лично не е особено умно човек сам да си съсипва здравето, но факт е, че познавам и много умни хора, които пушат (в 90% от случаите това е почнало в ученическите години и после става трудно вече навикът да се пречупи). Статистиката показва, че средно пушачите имат малко по-ниско АйКю, но фактът, че има толкова много "изключения" показва колко силен е емоционалният фактор у хората.
Всеки може да си изключи телеметрията в уиндоус, да не говорим, че в Брюксел започват деня си с молитва Майкрософт и ко да стъпят накриво, за да ги одрусат с милиарди. Но ми е много забавно как хора с профили и активност във всякакви социални мрежи и онлайн услуги си слагат Линукс и си мислят, че са невидими нинджи-хакери, който борят прогнилия капитализъм.
Само донякъде си прав(а). Само част от телеметрията в Уиндоус може да се изключи, като цъкаш на десетки цъкалки в настройките. Има стотици "метрики", за които няма опция за изключването им. Това бе още в Уиндоус 10, а в 11 е по-зле. Минаването на Линукс не означава, че никоя компания няма да те следи като браузваш, но означава, че поне операционната ти система няма да го прави. Телеметриите не са непременно лошо нещо. Понякога те могат да помогнат на компанията да разбере как потребителите ползват даден продукт, за да го подобрят. Лошото е, че на практика комерсиалните компании много злоупотребяват и събират всевъзможни неща, които често хич не са релевантни дори. Колкото до Брюксел - донякъде контролират, но май много надценяваш степента, в която успяват да го правят.
Ами аз мисля, че ти не си и средно ниво ползвател на която и да е операционна система.... Уиндовс е най-използваната за професионални цели (работни станции и десктоп) операционна система. Защо нищо не казваш за Андроид, който е доказано най-крадящата информация ОС ако мога да нарека Андроид операционна система, защото Андоид е надстройка на Линукс кърнела т.е. е графична среда за линукс а не самостоятелна операционна система.
Хаха последните години и известните дистрибуции на Линукс започнаха да смучат телеметрия. По принцип това помага доста на разработчиците. Не мислете на това като да ви копират личните файлове без да ви казват (това са мо андроид могат да си го позволят за сега). Става дума за статистика как разботят програмите, а не кой ги използва...
Първо, разликата между телеметриите събирани от Уиндоус и въпросните Линукс дистрибуции е огромна. Второ, при Линукс в общия случай имаш едно единствено поле (отметка или слайдър) като част от сетъпа. При Минт и КДЕ-базираните е изключено по подразбиране. При Гноме-базираните, по подразбиране е включено. Сравни го това с Уиндоус, където трябва ръчно да ровиш и да изключваш десетки опции на различни места и пак остават стотици телеметрии, които не можеш да изключиш изобщо. А да говорим ли за това, дето при Уиндоус вече те задължават да правиш онлайн акаунт и да си вкарваш телефонния номер.
Слух гласи, че новите компютри идват с вграден „газ-анализатор“. Майкрософт щял да засича кога точно сте „пръднали“ в стаята, за да разбере какво сте яли. Представете си само: Виндос изскача с нотификация „Засечен боб със наденица в 13:45!“. Внимавайте, защото вече не само интернет знае всичко за вас – и вашият лаптоп (буквално) надушва всичко!
И търсим българския Бил Гейтс.... А реално това е материала...
Матряла. Псевдо-образован. Промит. Тиквеник. С кратуна пълна с глупости и пропаганда. За да имате Български Бил Гейтс, първо трябва да имате Български Ротшилд, после Българска ДАРПА да ги измисли тия неща, после някой като баща му на Гейтс, да намери кърнъл от програмист хипи и да го купи за 50 000 долара. След това да изнуди по масонска линия Българският АЙБИЕМ да подпише сделка, че ще инсталира на синковеца експеримента за пет долара на инсталация. После Българският Бил Гейтс трябва да намери Българският Стив Джобс, та да открадне графичният интерфейс дето Джобс е купил от Българският Ксерокс Рисърч. И те така.